Instagram çocuklar yüzünden devasa bir ceza ile karşı karşıya

Politico’nun bildirdiği üzere, bu, Avrupa’nın GDPR maddelerinden çıkan en büyük ikinci para cezası ve düzenleyici tarafından Meta’ya verilen üçüncü (ve en büyük) para cezası.

DPC’den bir sözcü cezayı doğruladı ve kararla ilgili ek detayların önümüzdeki hafta açıklanacağını söyledi. Ceza, fotoğraf paylaşım uygulamasının çocuklar tarafından işletilen hesaplardaki kapalılık ayarlarından kaynaklanıyor.

DPC, Instagram’ı çocukların e-posta adresleri ve telefon numaraları üzere şahsî bilgileri herkese açık hale getiren işletme hesaplarını kullanmasıyla ilgili olarak araştırıyordu. Soruşturma ayrıyeten Instagram’ın gençler de dahil olmak üzere tüm yeni hesapları herkese açık hale getirme siyasetini da kapsıyordu.

Instagram çocuklar yüzünden devasa bir ceza ile karşı karşıya

Bir Meta sözcüsü Politico’ya yaptığı açıklamada, “Bu soruşturma, bir yıldan fazla bir müddet evvel güncellediğimiz eski ayarlara odaklandı ve o vakitten beri gençlerin inançta kalmasına ve bilgilerinin kapalı kalmasına yardımcı olacak birçok yeni özellik yayınladık.

Instagram’a katıldıklarında hesapları saklı olarak ayarlanır, böylelikle sadece tanıdıkları ne paylaştıklarını görebilir ve yetişkinler onları takip etmeyen gençlere ileti gönderemez. Soruşturmaları boyunca DPC ile tam olarak ilgilendik ve kesin kararlarını dikkatlice gözden geçiriyoruz.”

Meta’nın hala temyiz edebileceği para cezası, Instagram’ın çocuk güvenliği hususlarını ele alması konusunda ağır bir incelemeyle karşı karşıya kalmasıyla geldi. Şirket, bir muhbirin metanın kendi araştırmasını görmezden geldiği ve uygulamanın kimi gençlerin zihinsel sıhhati üzerinde olumsuz bir tesiri olabileceğini belirten argümanlarının akabinde geçen yıl bir Instagram Kids uygulaması üzerinde çalışmayı durdurdu.

O vakitten beri, uygulama, genç hesaplarındaki varsayılan ayarları saklı olarak değiştirmek de dahil olmak üzere daha fazla güvenlik özelliği ekledi.

Başa dön tuşu