Facebook’tan Rusya’yı kızdıracak hamle!

İlk olarak The Kyiv Independent tarafından bildirilen atak, ünite üyelerinin artık Facebook ve Instagram hesapları oluşturabilecekleri ve Meta’nın içeriklerini otomatik olarak işaretlemeden ve kaldırmadan gönderi paylaşabilecekleri manasına geliyor. Ek olarak, üye olmayan kullanıcılar da şirketin Topluluk Standartlarına uymaları şartıyla Azak Taburu’nu övebilecek.

The Kyiv Independent’a konuşan bir şirket sözcüsü, “Ukrayna’daki savaş birçok alanda şartların değişmesi manasına geliyor ve kriterlerimizin Azak Taburu’nun tehlikeli bir örgüt olarak tanımlanabilmesi için kâfi olmadığı ortaya çıktı” dedi.

Politika değişikliği hakkında daha fazla bilgi paylaşan Meta, Washington Post’a Azak Taburu’nu çok sağ milliyetçi Azak Hareketi ile ilişkili öbür kümelerden başka bir varlık olarak görmeye başladığını söyledi. Şirket bilhassa, Ukrayna’nın Ulusal Corp siyasi partisi ve kurucusu Andriy Biletsky’ye işaret ederek, bunların hala tehlikeli kişi ve kuruluşlar listesinde olduğunu belirtti. Meta, “Nefret söylemi, nefret sembolleri, şiddet davetleri ve Topluluk Standartlarımızı ihlal eden başka tüm içerikler hâlâ yasaklanmıştır ve bu içeriği bulursak kaldırırız” dedi.

Facebook’tan Rusya’yı kızdıracak hamle!

Azak Taburu, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve tıpkı yıl Donbas Savaşı’nın başlamasının akabinde 2014 yılında Biletsky tarafından kuruldu. Kasım 2014’te Ukrayna Ulusal Muhafızlarına entegre edilmeden evvel, ünitenin, neo-Nazi ideolojisine bağlılığı tartışmalıydı. 2015 yılında Azak Taburu sözcüsü, birliğin askerlerinin %10 ila %20’sinin Nazi olduğunu tez eden şahıslar olduğunu söyledi. 2022 ihtilafının başlangıcında Ukraynalı yetkililer, Azak Taburu’nun saflarında hala birtakım aşırılık yanlıları olduğunu, lakin ünitenin büyük ölçüde apolitik hale geldiğini argüman etti. Aylar süren Mariupol kuşatması sırasında, Azak Taburu kentin savunmasında kıymetli bir rol oynadı. Rusya, savaşın sonunda taburdaki savaşçıların birçoklarını ele geçirdi.

Değişiklik, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana Meta’nın içerik denetleme siyasetlerinin ne kadar değiştiğini gösteriyor. Geçen yılın ortalarında, şirket süreksiz olarak Ukrayna’daki ve bir avuç öteki ülkedeki insanların Rus askerlerine karşı şiddet daveti yapmasına müsaade vermeye başladı. Kararın tartışmalara yol açmasının akabinde Meta, siyaset rehberliği için Nezaret Şurası’na başvuracağını söyledi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu