Dark Web’e Düşen Kişisel Verileriniz Kaç Paraya Satılıyor?

Çevrimiçi kapalılık ve siber güvenlik hususlarında kullanıcıları bilgilendiren VPNOverview isimli bir internet sitesi tarafından yayınlanan “In the Dark” başlıklı rapor, banka hesapları ve kredi kartları, toplumsal medya hesapları, banka bilgileri, telefon numaraları, kredi geçmişi, pasaportlar ve vatandaşlık numaraları dahil olmak üzere, çalınan farklı cinsteki şahsî bilgilerin Dark Web’deki finansal dağılımlarını gözler önüne seriyor.

Raporda ayrıyeten Dark Web üzerindeki Financial Oasis ve PayPal Cent üzere çalınan hesaplar için market misyonu gören kimi internet sitelerinden de bahsediliyor.

Rapor, PayPal, Cashapp, Amazon armağan kartları üzere farklı cinsten hesap ve kartların ne kadara alıcı bulduğunu gösteren bir liste sunuyor. Buna nazaran, 12.000 dolar kıymetinde bir PayPal hesabının ferdî bilgileri 1.200 dolara satılıyor. Ve şaşırtan bir biçimde, bedeli 800 ila 1000 dolar ortasında değişen banka kartları sırf 79 dolardan satılıyor.

Aynı raporda, bir kişinin toplumsal medya hesaplarına, adres ve telefon bilgilerine, kredi kartı ekstresine ve hesap hareketlerine erişmenin maliyeti de belirtiliyor. VPNOverview, bir kişinin toplumsal medya hesabının 12.99 dolar üzere hayli ucuz bir fiyata satıldığını söylüyor. İsim, adres ve telefon üzere ferdî bilgilerin 40 ila 200 dolar ortasında değişen fiyatlardan alıcı bulduğunu belirten firma, banka ayrıntılarının fiyatının ise 50 ile 200 dolar ortasında olduğunu tabir ediyor. 

VPNOverview’un raporundaki çarpıcı bilgiler bunlarla da sonlu değil. Firma, düzmece pasaport, şoför ehliyeti ve kimlik kartı üzere dokümanların ne kadara mal olduğunu da gözler önüne seriyor. Örneğin, geçersiz bir ABD pasaportu 777 dolara, pasaport + ehliyet ise 888 dolara satılıyor. Emsal biçimde, bir ABD pasaportu ve bir kimlik kartı da 888 dolara mal oluyor. Bu üç dokümanın bir birleşimi ise (pasaport, kimlik kartı ve ehliyet) 999 dolara satılıyor.

VPNOverview’in siber güvenlik analisti David Jansen, kelam konusu araştırmayı kimlik hırsızlığı ile ilgili farkındalığı artırmak ve insanları çevrimiçi güvenliklerini çevreleyen riskler konusunda eğitmeye yardımcı olmak için yaptıklarını söylüyor.

“Bulgularımız, hırsızların ve bilgisayar korsanlarının en kıymetli hesaplarınıza kolaylıkla erişebildiğini ve bilgilerinizin Dark Web üzerinden satılabileceğini gösteriyor” şeklinde konuşan Jansen, “Çalıntı ve düzmece pasaportların, ehliyetlerin ve çevrimiçi hesapların ağır biçimde var olmasının, bizlerin kimlik sahtekarlığı ve siber kabahatlere karşı ne kadar savunmasız olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Başa dön tuşu