Pinterest farklı bir boyuta geçiyor

Yerine, son birkaç yılını Google’da Ticaret, Ödemeler ve Sonraki Milyar Kullanıcı lideri olarak geçiren Bill Ready alacak. Yeniden de Silbermann şirketten ayrılmıyor: son vakitlerde şirketlerini yönetme konusundaki günlük işlerden, idare heyeti odasında nispeten daha rahat bir koltuğa geçen birkaç öteki teknoloji CEO’sunun yolunu izleyerek Pinterest’in idare şurası lideri olacak.

Silbermann, The Wall Street Journal’a “Bill aslında bu sonraki kısım için benden daha düzgün bir CEO olacak” açıklamasında bulundu. Bunu okumanın tek bir yolu var: eser hayalcisi kurucunun vakti doldu. Pinterest’in bir sonraki işi para kazanmak. Çok para. Süratli bir formda.

Pinterest farklı bir boyuta geçiyor

Pinterest, yatırımcılara uzun vakittir kaçırılmış bir fırsat üzere görünüyordu. Yüz milyonlarca kullanıcısı olan, bu kullanıcıların birçok vakitlerini satın almak istedikleri şeyleri aramak ve sabitlemek için harcamalarına karşın, o kadar süratli büyümeyen yahut çok para kazanmayan bir platform. Yıllar geçtikçe, perakendeciler ve alışveriş platformlarıyla rekabet etmek yerine, her yerde alışveriş yapanlar için çok güçlü bir araştırma ve düzgünleştirme motoru haline geldi.

Pinterest’in internetin alışveriş merkezi üzere davrandığı cazip – ve muhtemelen çok karlı – bir gelecek var: kullanıcıların web’den marka alışverişi yapabilecekleri tek bir yer ve her yerden satın alma süreçlerini kolaylaştıran (ve muhtemelen bunun için bir kurul alınacak) bir platform olmak. Lakin Pinterest, alışveriş ve satın alma özelliklerini, yaratıcı ekonomiyi benimsemede ve çoklukla ticaretin geleceğine ayak uydurmada yavaştı.

Ready ise e-ticarette oyunun önünde olma konusunda uzun bir geçmişe sahip. Çeşitli ticaret projelerini yürütmek için 2020’de Google’a gitmeden evvel hem Venmo hem de PayPal’da üst seviye yöneticiydi. Google Alışveriş, son iki yılda muhakkak dünyayı ele geçirmedi, fakat Ready’nin mutlaka bir tesiri oldu: ticaret, YouTube’un geleceğinin bir modülü haline geldi, Google Alışveriş’in çalışma halini yeniledi ve şirket Cüzdan üzere ödeme sistemlerine yine yatırım yaptı.

Başa dön tuşu