Twitter’da 4K dönemi resmen başladı!

Twitter, geçtiğimiz Mart ayında iOS ve Android uygulamalarının beta sürümlerinde, kullanıcıların manzaraları daha yüksek çözünürlükte, bilhassa 4K olarak platforma yüklemelerine ve görüntülemelerine imkan tanıyan bir özelliği test etmeye başladı. Bu özellik şu anda Twitter uygulamasının kararlı sürümünde tüm kullanıcılara sunuluyor.

Daha evvel, platform manzaraları hayli ağır bir formda sıkıştıracağından, Twitter’da yüksek kaliteli görseller paylaşmak uygun bir tecrübe değildi. Kullanıcılar, fotoğrafları yakınlaştırıldığında imajda bozulmalar yaşanıyordu. Artık bu sorun ortadan kalkıyor.

Twitter geç de olsa desteklenen azamî çözünürlüğü 8 MP civarında olan 4K’ya çıkarmaya karar verdi. Bu özelliği aktifleştirmek için, kullanıcıların Twitter uygulamasının Ayarlar ve Zımnilik > Data Kullanımı > yüksek kaliteli fotoğraf yüklemeleri ve yüksek kaliteli fotoğraflar seçeneklerini açması gerekiyor.

Twitter’ın yeni yüksek kaliteli fotoğraf ve görüntü özelliğini kullanabilmek için uygulamayı App Store ve Play Store’dan güncellemeniz gerekiyor. Güncellemeyi yükledikten sonra az evvel belirttiğimiz ayarları açarak yüksek kaliteli görselleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Popüler toplumsal medya platformu Twitter’ın bu özelliği geç de olsa sunması epey sevindirici bir haber. Buna benzeri bir atılımı geçtiğimiz yıllarda Instagram da yapmıştı.

Mobil aygıtların 8K’ya kadar görüntü çekmesi ile toplumsal medya platformları da aksiyon almak zorunda kalıyor. Fakat data tüketimini azaltmak ve sunculara olan baskının azalması için sıkıştırma usulleri büyük değer taşıyor. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda yeni sıkıştırma tekniklerine şahitlik edeceğiz.

Başa dön tuşu