Facebook, Instagram’ın Sevilen Özelliğini Kopyaladı

Bu ayın başlarında bünyesindeki servisler için yeni bir kurumsal logo oluşturan Facebook, Instagram ve WhatsApp’a sahip olduğunu çok daha güçlü bir biçimde vurgulamak istiyor. Çarşamba günü, tüm uygulamalarında çalışacak bir dijital ödeme sistemi olan Facebook Pay’i tanıtan Kaliforniya merkezli şirket, amiral gemisi uygulamasında instagram’ın feed yapısına benzer bir özelliği test ediyor. 

Normalde satın aldığı her platformu kendine benzeten Facebook, bu kere tam karşıtı bir yaklaşım benimsemiş üzere görünüyor. TechCrunch tarafından yayınlanan bir raporda, toplumsal medya devinin geçtiğimiz ay uygulamasında 'Popüler Fotoğraflar' adlı bir özelliği denendiğini öne sürüldü. 

Facebook'un yeni özelliği bu türlü görünüyor:

Şu anda, haber akışınızdaki bir fotoğrafa dokunduğunuzda ve aşağı kaydırdığınızda, akışınıza geri yönlendiriliyorsunuz; lakin bu yeni özellik sayesinde, tıpkı Instagram’da olduğu üzere daha fazla fotoğrafa bakabilecek ve aşağı kaydırmaya devam edebileceksiniz. 

Facebook, TechCrunch'a küçük bir test yaptığını doğruladı. Özellikte değişiklikler yapacağını aktaran şirket, önümüzdeki günlerde yeni testler gerçekleştireceğini tabir etti. Kelam konusu özellikteki değişikliklerin neler olacağını şu an için bilmiyoruz. Esasen Facebook bu özelliği platformundaki görüntülerde kullanıyor. Örneğin, sporla ilgili bir görüntüye dokunduğunuzda, Facebook size sporla ilgili daha fazla görüntü öneriyor. 

eMarketer tarafından geçtiğimiz mayıs ayında yayınlanan bir rapor, ABD’li kullanıcıların Facebook uygulamasında geçirdikleri vaktin giderek azaldığını ortaya koymuştu. İnsanların platformda daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak için görsel içeriklerin varlığını artırmaya karar veren Facebook’un, bu gayretinde başarılı olup olmayacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz. 

Başa dön tuşu