Deepfake Tarayıcıları Nasıl Çalışıyor? – Webtekno

Çığ gibi büyüyen temelsiz iddialar sonrası sosyal medya, bir deepfake söylentisiyle daha karşımızda. Fakat bu sefer, bu belirsizliği ortadan kaldıran araçların nasıl çalıştığına bakacağız.

Galler Prensesi Kate Middleton, karın ameliyatı olmasının ardından ortalıkta görünmeyince endişeler artmıştı. Kendisinden haftalarca haber alınamaması, endişeler artınca manipüle edilmiş fotoğraflarının gerçek diye servis edilmesi ve son olarak da gerçekliği sorgulanan bir videonun “Prenses iyi durumda.” diye paylaşılması komplo teorilerini tetiklemişti. Neyse ki Catherine dışarıda görüntülenince herkes rahatladı.

Fakat olaylar bitmedi. Kate Middleton, Galler Prensi ve Prensesi’nin resmî sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı ve kendisine kanser teşhisi konulduğunu belirtti. Söylediğine göre Catherine, kemoterapi  tedavisinin daha erken aşamalarında. Fakat sosyal medyada dönen söylentiler, bu videonun deepfake olduğu ve yapay zekâ ile yapıldığı yönündeydi. 

Deepfake tespit siteleri ise videonun orijinal olduğunu gösterdi. İyi de bu siteler neye göre karar veriyor?

Deepfake

Bu siteler arasında en popüler olan şüphesiz Deepware. Farklı modeller kullanarak söz konusu videoya deepfake skoru atayan uygulama, söz konusu Kate Middleton videosunda Deepfake olmadığını öne sürdü. Bu sonucu dayandırdığı 4 ayrı model var. Bunlar; Avatarify, Deepware, Seferbekov ve Ensemble olarak geçiyor. Bunun haricinde sonuç ekranına baktığımızda hem video hem de ses detaylarını görebiliyoruz.

Başa dön tuşu