Facebook yeni gelir elde etme yöntemini açıkladı: Müzikli video paylaşmak

Her ne kadar eski popülaritesinden uzak olduğu düşünülse de, Facebook hala dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformu. Lakin bilhassa ikinci sıradaki YouTube ile ortadaki farkın her geçen gün azaldığını hatırlatalım. Her ne kadar Facebook ile YouTube emsal platformalar olmaktan uzak olsalar da, bugünlerde böylesi bir ayırımın pek değeri yok üzere görünüyor. Nereden mi biliyoruz? Şahsen Facebook’un kendisinden.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un yazılım grubuna gönderdiği sav edilen bir bildiri ortaya çıkmış ve bu iletide Amerikalı şirketin amacının TikTok’a daha fazla benzemek olduğu söylenmişti. Bununla birlikte TikTok idaresine bu bildiri sorulduğunda son derece mantıklı olan o karşılık verilmişti: “Doğru olamaz, Facebook ile kulvarlarımız bile birebir değil.”

Facebook yeni gelir elde etme prosedürünü açıkladı: Müzikli görüntü paylaşmak

O ileti gerçek miydi değil miydi bilemiyoruz lakin bildiğimiz tek bir şey var ki o da Facebook kullanıcılarını koruyabilmek için ağır uğraş sarf ediyor. Şirketten bugün yapılan yeni bir açıklamada bu durumun en hoş örneği. Facebook bundan sonra kullanıcılarının müzikli görüntü paylaşarak gelir elde edebileceklerini belirtti. Açıklamaya nazaran, özgün ve müzik takviyeli videolar hazırlayacak olan içerik sağlayıcıları, reklam verenler sayesinde yeni bir gelir elde etme formülü kazanmış olacaklar. Buraya kadar aslında son derece olağan. Enteresan olan şey ise bu cins paylaşımlardan o görüntülerde kullanılan müziklerin sahipleri de gelir elde edebilecek.

İşte internet ortamında bir müzik sahibinin yapıtının kullanılması sebebiyle gelir elde etmesi sahiden daha evvel görülmemiş bir uygulama. Bu yeni gelir formülü için birinci etapta çok fazla bilgi vermeyen Facebook, sadece görüntülerin en az 60 saniye uzunluğunda olması ve Facebook tarafından getirilen yarar elde etme siyasetlerine uygunluğunun kanıtlanmasının gerektiğini söyledi. Ayrıyeten kullanılacak müzikler de Facebook kütüphanesindeki lisanslı müzikler olmalı. Yeni gelir kapısı hakkında bildiklerimiz şu an için bunlardan ibaret, daha ayrıntılı açıklamalar ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Başa dön tuşu