Donald Trump’ın Facebook ve Instagram ‘Yasağı’ Kaldırılıyor

Amerika Birleşik Devletleri, 2021 yılının birinci günlerinde tarihi bir olaya mesken sahipliği yapmıştı. Bir evvelki ABD Lideri Donald Trump’ın destekçileri, ellerinde silahlarla ABD Kongresi’ni bastı.

Söz konusu olayın akabinde Donald Trump, Facebook ve Instagram dahil tüm platformlardan banlanmıştı. Bugün, Meta’dan Trump’ın banına yönelik sürpriz bir atak geldi.

Meta, Donald Trump’ın banını kaldırıyor:

Bir blog yazısı yayınlayan Meta, Donal Trump’ın Facebook ve Instagram hesabına uygulanan yasağın önümüzdeki haftalarda kaldırılacağını açıkladı. Şirket, Donald Trump’ın siyasetleri tekrar çiğnemesi durumunda ihlalin boyutuna bağlı olarak 1 aydan 2 yıla kadar ek yasaklar konulabileceğini belirtti.

Meta’nın Global Münasebetlerden Sorumlu Lider Yardımcısı Nick Clegg, Trump hakkındaki kararlarının münasebetini şu formda söz etti:

“Genel bir kural olarak, bilhassa Amerika Birleşik Devletleri üzere demokratik toplumlardaki seçimler bağlamında Meta platformlarında halka açık ve demokratik tartışmaların önüne geçmek istemiyoruz. Halk, politiklerinin düzgün, makûs ve yakışıksız dediklerini duyabilmeli ki sandıkta şuurlu seçimler yapabilsin.”

Facebook ve Instagram’da yeni siyaset değişikliği de duyuruldu:

Donald Trump yasağının kaldırılması haberi, Meta’nın tüm platformlarda yeni bir siyaset değişikliğine gitmesiyle birlikte geldi. Meta, güncellenen protokol ile politikaları ihlal etmeyen lakin bir seçimin meşruiyetini ortadan kaldıran paylaşımlara (QAnon ve 6 Ocak paylaşımları gibi) farklı bir halde müdahale edecek.

Bu çeşit gönderilerin daha fazla kullanıcının önüne çıkmaması sağlanacak. Öte yandan gönderiler, paylaşılan kişi tarafından görülmeye devam edecek. Yani bir nevi gönderiler özelinde gizli yasaklama uygulanacak.

Donald Trump’tan açıklama da geldi:

Kendi toplumsal medya uygulaması Truth Social’da açıklama paylaşan Donald Trump, şu tabirlere yer verdi:

“En sevdiğiniz Lideri, beni, ‘deplatform’ ettiğinden beri milyarlarca dolar bedel kaybeden FACEBOOK, az evvel hesabımı eski durumuna getireceğini duyurdu. TRUTH SOCIAL’E BU TÜRLÜ İNANILMAZ BİR İŞ YAPTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.”

Donald Trump neden banlanmıştı?

Donald Trump, 6 Ocak olaylarının akabinde “şiddete kışkırtmak ve isyancıların aksiyonlarını övmek” münasebetleriyle tüm platformlardan banlanmıştı. Meta çatısı altındaki Facebook, Instagram gibi uygulamalar, bu banı uygulayan birinci platformlar ortasındaydı.

Başa dön tuşu