Instagram, Canlı Alışveriş Özelliğini Kaldırıyor

Instagram, kullanıcıların canlı yayın sırasında ürün satmasına imkan tanıyan “Canlı Alışveriş” isimli özelliğinin kaldırılacağını açıkladı. Kullanıcılar, 16 Mart 2023 tarihi itibarıyla canlı yayında ürün satamayacaklar.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, bundan yaklaşık bir ay kadar önce radikal bir karar ile karşımıza çıkmıştı. Yapılan resmi açıklamalarda, Instagram’daki “Mağaza” sekmesinin kaldırılacağı ifade edilmişti. Şimdiyse buna paralel bir gelişme daha yaşandı. Instagram, bu kez de canlı yayınlarda ürün satma özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Instagram’ın resmi destek sayfasında paylaşılan bir gönderide, “Canlı Alışveriş” olarak isimlendirilen özelliğin 16 Mart 2023 tarihi itibarıyla devre dışı bırakılacağı ifade edildi. Bunun Instagram’daki alışveriş deneyimini etkilemeyeceğini söyleyen Instagram, işletme hesaplarının profil sayfaları üzerinden ürün satmaya devam edebileceğini belirtti.

Instagram’ın resmi açıklaması şu şekilde:

Instagram alışveriş

“16 Mart 2023 tarihinden itibaren Instagram’da canlı yayınlarda ürün etiketleyemeyeceksiniz. Bu değişiklik, kullanıcılarımıza en fazla değeri sağlayan ürünlere ve özelliklere odaklanmamıza yardımcı olacaktır. Akış, hikayeler, Reels, reklamlar ve daha fazlasında insanlar ve işletmeler için alışveriş deneyimlerine yatırım yapmaya devam ederken, mağazanızı Instagram’da kurup işletmeye devam edebileceksiniz. Bu karardan; canlı yayın planlama, konukları canlı yayınınıza katılmaya davet etme ve canlı soru cevap düzenleme gibi diğer canlı yayın özellikleri etkilenmeyecektir.”

Instagram’a ‘Ücretli Mavi Tik’ Geleceği İddia Edildi! İşte Ortaya Çıkan İlk Bilgiler

Bu hamleler, Instagram’ın aslında özüne dönmeye çalıştığının bir göstergesi

Instagram, kullanıma ilk sunulduğunda sadece sosyal medya odaklı bir platformdu. Ancak yıllar içerisinde bu durum değişti ve Instagram, alışveriş gibi çeşitli kategorilerde de hizmet vermeye başladı. Hal böyle olunca Instagram, özünden uzaklaşmış oldu. Bu durumun farkında olan Instagram patronu Adam Mosseri de konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve Instagram’ın yeniden özüne döneceğini söylemişti.

Kaynak :
https://www.facebook.com/help/instagram/1189600611393606?helpref=faq_content&cms_id=1189600611393606

Başa dön tuşu