TikTok’a IMDb Desteği Geldi: Peki Nasıl Kullanılacak?

TikTok ile IMDb arasında dikkat çeken bir iş birliği yapıldı. Bu iş birliği ile IMDb’de yer alan milyonlarca yapım, TikTok’a entegre edildi. Peki bu özellik, kullanıcılara nasıl bir fayda sağlayacak?

Son yılların en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan TikTok, dünyanın en popüler dizi, film ve televizyon programı bilgi platformu IMDb ile dikkat çekici bir iş birliğine imza attı. Yapılan bu iş birliği kapsamında TikTok, IMDb’deki tüm içerikleri lisansladı. Peki bu, son kullanıcıya nasıl bir fayda sağlayacak?

TikTok, özellikle de Z kuşağının açık ara favorisi. Yapılan araştırmalar, platformun sadece video izlemek için değil, haber almak ve bilgi edinmek için kullanıldığını da gözler önüne seriyor. #FilmTok, #MovieTok ve #TVTok gibi dizi ve film odaklı etiketlerin günde 25 milyar görüntüleme aldığını tespit eden geliştiriciler, kullanıcının arama motoru ihtiyacını karşılamak için IMDb ile anlaşmış gibi görünüyor.

TikTok IMDb entegrasyonu nasıl kullanılacak?

TikTok

Bundan sonra TikTok’ta paylaşım yapacak olan kullanıcılar, videoyu paylaşırken IMDb’de bulunan dizi, film ve programlar için etiket verebilecekler. Videoyu izleyen kişiler de bu etiketlere dokunup, oluşturulan özel sayfalara yönlendirilecekler. Bu sayfada dizi ve filmle ilgili IMDb bilgilerinin yanı sıra, TikTok’ta aynı dizi ve filmle ilgili yapılmış diğer paylaşımlar da yer alacak. Kullanıcılar, bu sayfada incelediği yapımı favori olarak da ekleyebilecek.

TikTok’un yeni özelliği işte böyle görünecek:

TikTok

TikTok’ta yapacağı paylaşıma dizi, film veya programı eklemek isteyen kullanıcılar önce “Bağlantı Ekle”, sonra da “Film ve TV şovları” seçeneklerine dokunacak. Burada, IMDb’de yer alan 12 milyondan fazla yapımın listesi bulunacak (yukarıdaki fotoğrafta solda). İçerik seçildikten sonra da video paylaşımı gerçekleştirilecek. O film için oluşturulan etikete dokunan kullanıcı, o yapımla ilgili yapılmış diğer paylaşımları (yukarıdaki fotoğrafta sağda) görüntüleyecek. Böylelikle izlenecek yeni bir dizi veya film bulmak için TikTok’tan başka bir mecraya ihtiyaç kalmamış olacak.

TikTok, Bir Kullanıcısını Sivilcelerini Gösterdiği İçin Banladı: Videolar ‘Rahatsız Edici’ İçerik Olarak Damgalandı!

TikTok’un yeni özelliği, an itibarıyla ABD ve Birleşik Krallık’taki kullanıcılar için erişilebilir oldu. Özelliğin ilerleyen dönemlerde daha fazla kullanıcıya ulaşması ve sinema sektörünün bu özellikten aktif olarak yararlanması bekleniyor. Bakalım TikTok, bu hamle ile kullanıcıları kendine daha fazla bağlayıp, Google’a duyulan ihtiyacı gerçekten azaltabilecek mi…

Sosyal Medyayı Ele Geçirdiler: Bugüne Kadar En Fazla Beğenilen Instagram, TikTok, YouTube ve Twitter Paylaşımları

Kaynak :
https://techcrunch.com/2023/01/05/tiktok-in-app-movie-and-tv-pages-powered-by-imdb/

Başa dön tuşu