Facebook skandalı büyüdü! Mark Zuckerberg’ün de verileri sızmış olabilir!

Skandal üzerine skandala imza atan Facebook, geçtiğimiz gün internet tarihinin en büyük bilgi sızıntısı olayına mesken sahipliği yapmıştı. 533 milyon kullanıcı verisini sızdıran Facebook, bu dataların fiyatsız olarak yayınlanmasının da önüne geçememişti.

Ücretsiz olarak sunulan datalarda; telefon numaraları, Facebook kimlikleri, tam isimler, yerler, doğum tarihi, biyografiler ve e-posta adresleri yer alıyordu. Bugün ise Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’ün de bilgilerinin sızdığı sav edildi.

Konu ile ilgili olarak araştırma yapan güvenlik uzmanı Mikko Hypponen, sızdırılan bilgiler ortasında Mark Zuckerberg’ün de bilgilerinin olduğunu söylüyor. Yalnızca Mark’ın değil başka Facebook yöneticilerinin de bilgilerinin sızdırıldığı lisana getiriliyor.

Facebook’un Cambridge Analytica skandalından sonra aldığı güvenlik ve kapalılık tedbirleri çok konuşulmuştu. Lakin görünüşe nazaran tekrar bir şeyler aksi gitmiş ve 533 milyon kişinin verisi sızdırılmış. Facebook’un bu olaydan paçayı nasıl kurtaracağı bilinmiyor. Muhtemelen yeniden Mark Zuckerberg yargıçların önünde söz verecek.

Yaşanan son olaydan sonra Facebook’un kendini nasıl savunacağı merak ediliyor. Kullanıcılarının tüm şahsî datalarını sızdıran ve bu bilgilerin internette fiyatsız olarak yayınlanmasının önüne geçemeyen toplumsal medya devi bu olaydan çok yara alacak üzere görünüyor.

Başa dön tuşu