Eski ByteDance Yöneticisinden Skandal TikTok İtirafı

Eski ByteDance yöneticilerinden Yintao Yu, platform ile ilgili skandal itiraflarda bulundu. Yu, Çin hükümetinin TikTok üzerinde tam yetkiye sahip olduğunu, ByteDance’in ise korktuğu için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından TikTok, bir süredir pek çok ülkenin önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Öyle ki başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere pek çok yerde, Çin hükümetinin TikTok verilerine erişebildiği savunuluyor. Hatta bu yüzden uygulamanın yasaklanması kararı da sık sık karşımıza çıkıyor. Yaşanan son gelişmeler ise bu tartışmaların daha çok alevleneceğini gözler önüne seriyor.

ABD’nin California eyaletinde TikTok’a yönelik açılan bir dava kapsamında açıklamalar yapan eski ByteDance yöneticilerinden Yintao Yu, platform ile ilgili skandal açıklamalarda bulundu. TikTok’un ABD’deki operasyonları için oluşturduğu mühendislik biriminin bir numarası olarak çalışan Yintao Yu, Tikok’un göründüğünün çok ötesinde bir platform olduğunu ileri sürdü.

“Çin hükümeti, TikTok verilerine istediği gibi erişti”

TikTok

Yintao Yu tarafından yapılan açıklamaya göre Çin hükümeti, özellikle de 2017-2018 yıllarında TikTok verilerine tam erişim hakkına sahipti. Hatta hükümet, ABD’de depolanan verilere bile “en üst düzeyde” erişim sağlayabiliyordu. Çin hükümetinin bunu kendi lehine kullandığını anlatan eski ByteDance yöneticisi, uygulamanın propaganda aracı olarak kullanıldığını belirtti.

TikTok ve Transformers’tan Ortaklık: Videolarda Optimus Prime’ın Sesini Kullanabileceksiniz!

“ByteDance korkuyor!”

2018 yılında ByteDance’taki görevinden ayrılan Yu, verdiği röportajda gündeme bomba gibi düşecek bir açıklamada da bulundu. Yu’nun iddiasına göre ByteDance, Çin hükümetinin kendisine ait olan diğer uygulamaları Çin’de engelleyebileceğinden korktuğundan, hükümet ne istiyorsa kabul ediyor. Bu iddialar, TikTok’un pek çok yerde “ulusal güvenlik problemi” olarak görülmesinin çok da yersiz olmadığını gözler önüne seriyor…

TikTok’un yasaklandığı ülkeleri ve yaşanan gelişmeleri merak ediyorsanız:

Fransa da Hükümet Çalışanlarına TikTok’u Yasaklayan Ülkeler Arasına Girdi (Twitter ve Netflix de Var)

Avrupa Birliği ve ABD’den Sonra Bir Ülke Daha Hükümet Çalışanları İçin TikTok’u Yasakladı

ABD, Hükümet Çalışanlarının TikTok Kullanmasını ‘Yasaklıyor’!

Avrupa Birliği Çatısındaki En Büyük İki Kurum, Çalışanlarının TikTok Kullanmasını Yasakladı! Peki Neden?

Kaynak :
https://www.digitaltrends.com/social-media/former-bytedance-exec-claims-china-had-access-to-tiktok-data/

Başa dön tuşu