Netflix nihayet iPhone ve iPad’e ses desteği ekliyor

Yayın akışı devi Netflix, en çok tercih edilen platformlardan biri. Rakipleri Amazon Prime yahut Disney+’a kıyasla Netflix ülkemizde daha fazla tercih ediliyor. Taşınabilir uygulama seçeneğinin de mevcut olmasıyla platformu kullananların sayısı epeyce fazla. Hal bu türlü olunca gerek TV versiyonunun gerek taşınabilir versiyonunun birtakım yenileştirmeler ve iyileştirmeler alması gerekiyor. Netflix de bu kapsamda iOS ve iPad versiyonları için yeni bir güncelleme getirdi.

Netflix, Çarşamba günü 9to5Mac’e yaptığı açıklamada, Apple’ın iPhone ve iPad’deki uzamsal ses özelliği için dayanak sunmaya başladığını söyledi. Bir Netflix sözcüsü, sunumun Çarşamba günü başladığını duyurdu. Kullanıcılar önümüzdeki birkaç gün içinde ses dayanağını almaya başlayacak.

Netflix, iOS ve iPad için uzamsal ses dayanağı sunuyor

Özellikten şimdiden yararlanabilen kullanıcılar mevcut. Reddit’te birtakım kullanıcılar özelliğin aygıtlarında faal olduğunu belirtti.

Apple’ın sadece iPhone yahut iPad’de AirPods Pro ve AirPods Max ile yararlanabileceğiniz uzamsal sesi, etkileyici bir surround ses efekti sunuyor. Sistem, dinlediğiniz şeye kendinizi daha fazla kaptırmanızı sağlamak için tasarlandı. Gelecekte Apple, macOS ve tvOS’a uzamsal ses eklemeyi planlıyor. Uzamsal ses sistemiyle, izlediğiniz şeyin ses sahnesi genişletilmiş oluyor. Bu da odanın büsbütün sesle doldurulmuş üzere hissedilmesi manasına geliyor.

Netflix her ne kadar uzamsal ses tecrübesini denemekte biraz geç kalmış olsa da özelliğin gelmeye başlaması yeterli bir nokta. Disney+, HBO üzere platformlar uzamsal sesi aslında hali hazırda kullanıyordu.

Başa dön tuşu