Facebook daha kendi sorununu çözemiyor!

Daha evvel birçok kez yaşayarak deneyim ettiğimiz WhatsApp ya da Instagram çökmelerinin tahminen de bugüne kadar yaşanmış en büyük çaplı olanını yaşadık dün. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın tamamının eş vakitli olarak ilişki sorunları yaşamaya başlamasıyla gün yüzüne çıkan süreç, daha evvel eşi görülmemiş bir müddet devam etmiş ve uzun saatler boyunca kullanıcılar bu üç platformdan da rastgele birine bağlanmamıştır.

Ancak bu olaylara dair çok enteresan yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. New York Times muhabiri Sheera Frenkal’ın aktardığı bilgiye nazaran, olayın baş göstermesiyle birlikte sabah saatlerinde meseleyle ilgili sorunun ne olduğunu öğrenmek ve süratlice bir tahlil üretmek için Facebook genel merkezine giden Facebook çalışanları, bir müddet binaya giriş yapamamış.

Facebook daha kendi problemini çözemiyor!

Facebook çalışanlarının binaya giriş yapamama sebebi ise, irtibat sorunlarıyla birlikte sistem düşüncelerinin da yaşanması ve çalışanların kart bilgilerinin bina sistemi tarafından tanınmaması olmuş. Bununla birlikte Frenkal bu durumun ne kadar sürdüğü ya da tahlile kavuşup kavuşmadığı konusunda bir bilgi vermiyor.

Ancak Facebook’un bu problemi çözdüğünü anlamak çok da güç değil. Zira, günün ilerleyen saatlerinde daima yeni bilgilendirmelerle çalışanların işin başında olduğu ve en kısa müddette temas sorunlarının giderileceğine yönelik iletileri daima birlikte okumuştuk. Tekrar de, Facebook üzere bir teknoloji devinin daha kendi çalışanlarının iş yerine giriş-çıkışlarını stabil bir biçimde sağlayamaması, akıllara önemli güvenlik zafiyetlerinin olabileceği ihtimallerini getiriyor.

Başa dön tuşu