Twitter, biri Facebook’tan alışık olduğumuz iki yeni özelliği daha test ediyor

Yılın başlarında sık sık yeni güncelleme haberleriyle gündeme gelen ve neredeyse her hafta yeni bir güncelleme servis eden Twitter, daha sonra Elon Musk’ın teklifiyle bir anda apayrı bir formda gündeme gelmiş ve uzun bir mühlet de sadece bu tarafıyla konuşulur olmuştu. Her ne kadar bu süreç tam manasıyla sona ermemiş olsa da, Twitter şu sıralar yine kendi işlerine ağırlaşmaya başlamış üzere görünüyor.

Ünlü toplumsal medya hesabına yakın kaynaklardan gelen yeni bilgiler, şirketin iki yeni özelliğin daha üzerinde çalıştığını gösteriyor. Bu özelliklerden birincisi aslında Facebook’ta yıllardır gördüğümüz “Durum” özelliği. Kısıtlı bir küme üzerinde test edilen bu özellik sayesinde, kullanıcılar anlık duygusal durumlarını gösteren bir söz seçebilecek ve bu söze gönderilerinde yer verebilecek. Lakin gelen geri bildirimler, teste tabi tutulan Twitter kullanıcılarının bu yeni özelliği pek benimsemediklerini gösteriyor. Bu nedenle de Durum özelliği daha doğmadan ölen özelliklerden biri olabilir.

Twitter, biri Facebook’tan alışık olduğumuz iki yeni özelliği daha test ediyor

İkinci özellik ise aslında yapısı itibariyle çok daha kullanışlı ve yararlı üzere görünüyor. Twitter tarafından “Circle” ismi verilen bu özellik, kullanıcıların tweet’lerini sırf kendi belirledikleri bir küme tarafından görülebilmesini sağlıyor. Bir nevi yakın arkadaşlar üzere çalışacak olan Circle, her kullanıcı için en fazla 150 kişilik bir küme oluşturulmasına müsaade ediyor.

Bakalım Twitter, test etaplarından sonra bu iki özelliğin akıbeti hakkında nasıl bir karar verecek?

Başa dön tuşu