Facebook geri adım attı ve Türkiye’ye temsilci atadı

Türkiye’de geçtiğimiz aylarda toplumsal medya düzenlemesi kanunu yürürlüğe girmişti. Bu süreçte Türkiye’de faaliyet gösteren toplumsal medya devlerinin ülkemizde temsilci bulundurması gerekiyordu. YouTube ve TikTok bu heyete uymuş fakat Facebook’tan ses soluk çıkmamıştı. Bugün ise Facebook Türkiye’ye temsilci atadığını duyurdu.

Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı ortada. Ülkemizdeki potansiyeli kaybetmek istemeyen ve reklam verememe üzere sonlandırmalar ile karşılaşmamak için temsilcinin atanması çok yerinde bir adım oldu diyebiliriz.

Türkiye’de kullanıcısı sayısı 1 milyonun üzerinde olan tüm toplumsal medya platformları ülkemizde temsilci bulundurmak zorunda. Aksi durumda birinci etapta para cezası bir sonraki etapta ise reklam verememe üzere yaptırımlar uygulanacak.

Facebook Türkiye’nin bahis ile ilgili olarak yaptığı açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

“Facebook olarak söz özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu kıymetleri korumak ve savunmak için global çapta uğraş gösteriyoruz. Gerçekten Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle irtibatta kalmak, fikirlerini tabir etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa müddet evvel yine düzenlenen ve toplumsal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri birinci günden bu yana yakından takip ediyoruz. Maddeden etkilenen öbür birtakım şirketler üzere, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir hukuksal kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların tabir özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı ehemmiyetin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Münasebetiyle, bu unsurlara uygun olmayacak bir biçimde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu unsurlarımızın yanı sıra Global Ağ Teşebbüsü (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun halde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıyeten kısıtladığımız içeriklerin ayrıntılarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir formda paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların tabir özgürlüğünün ve öteki insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Başa dön tuşu