Google, Chrome 82 ile FTP Desteğinin Fişini Çekecek

Google, internet tarayıcısıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Chrome 76 ile Flash dayanağını sonlandıran Google, artık de yeniden bir takviyenin fişini çekiyor. Buna nazaran Google'ın fişini çekmeye hazırlandığı bu özellik; “FTP”.

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran FTP dayanağı, Google Chrome 82'yle son bulacak. Lakin şirket, Chrome 78'den itibaren FTP dayanağını kesmeye başlayacak. 2020 yılının birinci çeyreğine gelindiği vakit yayınlanacak olan Chrome 80'le birlikte FTP takviyesi, kademeli olarak devreden çıkarılacak.

Google, açık ismi File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü) olan FTP dayanağının kesilme nedenini de açıkladı. Google'ın açıklamalarına nazaran FTP protokolü şifreli kontakları desteklemiyor ve artık çok tercih edilen bir yol değil. Üstelik Google'a nazaran kullanıcıların yalnızca yüzde 0.1'lik kısmı FTP protokolünü kullanıyor.

Bugün pek çok internet tarayıcısı FTP dayanağı sunuyor lakin ilerleyen periyotlarda Google, tarayıcısından bu dayanağı kesecek. Fakat buna karşın kullanıcılar, istedikleri takdirde FTP temaslarına erişebilecekler. Chrome, takviye kesildikten sonra FTP temaslarına erişmek isteyen kullanıcılar için başka bir program kullanacak.

Başa dön tuşu