Facebook için tarihi karar! Sona eriyor!

Şirketin internet sitesinde yapılan duyuruya nazaran Facebook’ta canlı alışveriş aktiflikleri 1 Ekim’de kullanımdan kaldırılacak.

Az bilinen bu özellik, Facebook İşletme sahiplerinin eserlerini canlı görüntülerde takipçilerine sergilemelerine müsaade veriyor – bir cins ferdî Konut Alışveriş Ağı üzere. Satıcılar, yaklaşan canlı alışveriş oturumları hakkında Sayfa takipçilerini bilgilendirebiliyor ve Messenger aracılığıyla ödeme alabiliyor.

Meta, bu çeşit oturumlar yerine satıcılardan Reels, Reels reklamları ve Instagram Reels’lerinde eser etiketleme yoluyla eserlerini sergilemeyi düşünmelerini istiyor. Meta, gönderisinde, “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli görüntüye kayarken, odağımızı Meta’nın kısa biçimli görüntü eseri Facebook ve Instagram’da Reels’e kaydırıyoruz” dedi.

Facebook için tarihi karar! Sona eriyor!

Meta’nın, bilhassa bu yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar dolarlık yıllık gelire ulaştığı gerçeği göz önüne alındığında, Reels ve Reels reklamlarına daha fazla tüccarı itmesi şaşırtan değil. Arkadaşlarını görmeyi özleyen kullanıcıların kederine, Instagram ve giderek Facebook da, akış içi reklamları ve kullanıcı özet akışlarında önerilen gönderileri vurgulamaya devam ediyor. Fakat son vakitlerde kullanıcılar tarafından gösterilen yansılar sayesinde Instagram, teklif ve görüntü merkezli özelliklerinin testini geri almayı kabul etti lakin bu sırf süreksiz bir durum.

Son iki yılda TikTok’un Z neslinin karar süren uygulaması statüsü, öteki toplumsal medya platformlarının daha genç bir kitleye hitap etmek için kimi stratejik değişiklikler yapmasına yol açtı. Meta’nın halka açıldıktan sonraki birinci üç aylık gelir kaybı ışığında, CEO Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram’da Reels’i şirketin kurtarma planının kıymetli bir modülü olarak işaret etti. Instagram kullanıcıları artık vakitlerinin yaklaşık %20’sini uygulamada Reels izleyerek geçiriyorlar, fakat bu vaktin kıymetli bir kısmı tekrar yayınlanan TikTok’ları izleyerek harcanıyor, bu da platformun rakiplerinden görüntüleri düşürmek için birtakım algoritmik ince ayarlar yapmasına yol açtı.

Bu ortada Meta, kullanıcıların Reels’te daha özgün içerik oluşturması için baskı yapmaya devam ediyor. Yakın tarihli bir görüntüde Instagram lideri Adam Mosseri, Instagram’ın daha evvel fotoğraflara odaklanmasını kaçıran takipçilerden gelen tenkitlere karşın, platformun daha fazlasının “zaman içinde” görüntüyü vurgulayacağını söyledi. Geçen ay Instagram, herkese açık Instagram hesaplarında paylaşılan görüntüleri otomatik olarak Reels’e dönüştürmeyi ve Reels oluşturmayı kolaylaştırmak için bir dizi şablon ve araç eklemeyi test etmeye başladı.

Başa dön tuşu