Facebook’tan sürpriz atak Instagram Lite artık yok!

Sosyal medyanın önder isimlerinden Facebook geçtiğimiz gün sürpriz bir karara imza attı. Bilindiği üzere Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, Instagram ve Whatsapp üzere uygulamaları da bünyesinde barındırıyor. Zuckerberg birkaç sene evvel düşük bilgi kullanımına yönelik olarak Lite uygulamalar üzerine bir çalışma başlatmış ve bu uygulamalar pilot bölgelerde kullanıma sunulmuştu.

Facebook’tan sürpriz atılım Instagram Lite artık yok!

Facebook Lite’ın kullanıma sunulduğu ülkeler ortasında Türkiye de yer alıyordu. Lakin Instagram Lite ülkemizde kullanıma sunulmamıştı. Yalnıza 0.5MB büyüklüğe sahip olan Instagram düşük data kullanımı sayesinde epey talep gören bir uygulama olmuştu.

Instagram Lite’ın özgününden tek eksiği ise direkt bildiriler ile IGTV görüntülerini desteklemiyor oluşuydu. Genel beklenti bu uygulamanın daha fazla ülke ve bölgede kullanıma sunulacağı tarafındaydı. Lakin Facebook idaresi aldığı sürpriz kararla uygulamanın kullanımda olduğu 13 bölgede de fişi çekme kararı aldı.

Instagram Lite uygulaması Google Play üzerinden büsbütün kaldırılırken kullanıcılara da olağan Instagram yüklemelerine yönelik bildirimler gönderildi.

Bu ortada merak edenler için çabucak belirtelim. Hali hazırda Facebook Lite hala varlığını koruyor. Lakin Instagram’ın lite sürümünün kaldırılması Facebook Lite için de bir işaret olabilir.

Zaten günümü koşullarında artık bu lite uygulamalara çok fazla muhtaçlık duyulduğu da söylenemez. İnternet paketleri epey ucuzlamış durumda. Hatta pek çok tarifede Instagram, WhatsApp ve Facebook üzere toplumsal medya uygulamaları için sınırsız paketler yer alıyor. Hasebiyle artık Lite stilindeki uygulamaların pek bir manası kalmadı.

Başa dön tuşu