Facebook, Paralı Abonelik Sistemini Deniyor

Facebook, Watch’ta yeni bir abonelikli görüntü servisi üzerinde çalışıyor. Bu servis, platformun geçtiğimiz aylarda duyurduğu “hayran aboneliği” sisteminden farklı. Facebook’a nazaran hayran aboneliği, insanların sevdikleri üreticileri desteklemeleri ve özel içeriklere ulaşmaları için oluşturulmuştu. Öbür yandan görüntü aboneliği ise hâlihazırda görüntü yayın işinde ve görüntü kataloglarında bulunan yayıncıları desteklemek için tasarlandı.

Sosyal medya devi, bu yeni modeli test etmek için de CollegeHumor ile iş birliğine gitti ve Facebook’a nazaran klâsik görüntü yayını tecrübesi ile Facebook’un toplumsal topluluk tarafı harmanlandı. Yayınlanan tanıtım açıklamasına nazaran görüntü aboneliği Facebook tarafından alındığında, hayranların favori yayınlarının içerikleri ve tartışmaları tek bir yerde toplanabilecek.

CollegeHumor’un DROPOUT içeriği şu an Facebook üzerinden izlenebilir durumda. Fiyatsız deneme de kullanabileceğiniz bu aboneliğin aylık fiyatı 4,99 dolar.

Facebook’un görüntü içerikleri için fiyatlı modele geçiş yapacağı tez edilirken Facebook sözcüsü ise bunun yanlışsız olmadığını söyledi. Platformun sözcüsü “Video aboneliğine açılmaktaki niyetimiz, Facebook’a daha çok sayıda kaliteli içerik getirebilecek yeni bir iş modelini desteklememizdir. Watch, her vakit için birçok farklı iş modelinin barındığı bir platform olacaktır. Watch’taki içeriklerin çoğunluğu ise fiyatsız ve reklam takviyeli olacak.” sözlerini kullandı. Abonelik sisteminin Türkiye'ye gelip gelmeyeceği konusu ise şimdi net değil.

Başa dön tuşu