Vivo, 6G Teknolojisi İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Etrafımızdaki teknolojik aygıtları çok daha efektif ve akıllı yapması beklenen 5G, şimdi tam manasıyla hayatımıza dahil olmuş değil. Yeni kuşak bağlantı teknolojisinin en büyük kaleleri Çin ve ABD’de bulunuyor. Gerçekten iki ülke ortasında yaşanan ticaret savaşının Huawei’ye sıçramasının nedenlerinden biri de tam olarak bu. 

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi pozisyonunda olan Çinli şirket, 5G pazarının en değerli oyunlarından biri. Washington hükümetinin yaptırımlarına karşın 50'den fazla ülkeyle 5G mutabakatı imzalayan Huawei, 2020 yılına kadar yaklaşık 1,5 milyon 5G baz istasyonu üretmeyi hedefliyor.

5G, bilhassa yeni ağ standartlarını destekleyen orta segment akıllı telefonların  piyasaya çıkmasıyla birlikte, gelecek birkaç yılda kapladığı alanı değerli ölçüde artıracak. Yeni kuşak haberleşme sistemindeki standardizasyon sürecinin 2020 yılına kadar sürmesi bekleniyor. 

Son devirde geliştirdiği akıllı telefonlarla isminden kelam ettirmeyi başaran Çinli teknoloji devi Vivo, dünyanın şimdi 5G’yi konuştuğu bugünlerde, 6G için bir patent müracaatında bulundu. Bir sonraki ağ standardı ile ilgili hiçbir teknik ayrıntıya sahip olmayan patent, sadece bir logo dizaynından ibaret. Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından tescil edilen 6G logosu, bir sonraki ağ standardının süpersonik suratlarını göstermek için dört diyagonal çizgiyle süslenmiş. Epey şık göründüğü söylemek, sanıyorum yanlış olmaz.

Vivo'nun AB Fikri Mülkiyet Ofisi'ne yaptığı patent başvurusu:

6G'nin teknik özellikleri hakkında konuşmak için hala çok erken. Çünkü dünya şimdi 5G’ye dahi tam olarak adapte olabilmiş değil. Buna karşın Vivo, kesimde 6G teknolojisi alanında araştırma ve geliştirme yapan önder firmalardan bir tanesi. Emsal halde Huawei de şimdiden 6G’ye gözünü dikmiş durumda. 

Yakın vakit evvel yaptığı açıklamada 6G teknolojisi üzerinde çalışmaya başladıklarını açıklayan Huawei’in kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, gelecek kuşak ağ teknolojisinin 5G’den 100 kat daha süratli olacağını söylemişti. 

Başa dön tuşu