Google Chrome, Kötü Amaçlı Siteler İçin Güncelleniyor

Gerek kripto madencilik yapan siteler gerek berbat maksatlı yazılım barındıran internet sayfaları girildiği anda kullanıcıyı esir altına alabiliyor. Geri tuşuna ne kadar çok bassa da birebir sayfaya dönen kulanıcıların bu durumdan kurtulmak için tek devaları sekmeyi kapatmak oluyor. Google ise internet tarayıcısı Chrome'u çok yakında bu berbat hedefli internet sitelerine karşı güncelliyor.

Neredeyse 15-20 yıldır internette karşımıza çıkan “geri tuşunun çalışmama” sorunu; istemediğimiz sayfaların açılmasına, görüntülerin yahut indirmelerin başlamasına ve bu doğrultuda bilgisayarımızın denetiminin elimizden çıkmasına sebep oluyordu. Bunun için makûs maksatlı internet siteleri “geçmiş”inize müdahale ediyor, bir evvelki internet girdilerinizi de kendi internet adresiyle değiştiriyordu.

“pushState” (bağlantıya yönlendirme) komutuyla makus hedefli bireylerin bu olayı gerçekleştirmesine müsaade veren HTML5 için birinci tahlil Chromium'un geliştiricilerinden 2016 yılının Kasım ayında gelmişti. Google'da bu tahlili kendi internet tarayıcısı Chrome'da uygulayacak. Bir sonraki güncelleme sonrasında kullanıcıların sayfa içerisinde rastgele bir kontağa tıklamadığı durumda Chrome, “pushState” komutunu görmezden gelecek.

Başa dön tuşu