Facebook tarih verdi! 1 Ekim’de sona eriyor

Facebook, 2020’de kullanıcılara sunduğu yeni alışveriş tecrübesi olan ‘Canlı Alışveriş’ özelliğini duyurdu. Bu özellik kullanıcıların platformdaki canlı yayınlar sayesinde alışveriş yapmalarına imkan sağladı. Son açıklamalara nazaran ise şirket, yakın bir vakitte bu özelliğini durduracağını açıkladı. Lakin, adımın bir nedeni var.

1 Ekim’de sona eriyor

Ana şirket Meta, çarşamba günü paylaştığı bir blog yazısında, iki yılın akabinde Facebook Canlı Alışverişi özelliği kapattığını duyurdu. 1 Ekim’den itibaren kullanıcılar, artık Facebook Canlı Alışveriş aktifliklerine mesken sahipliği yapamayacak.

Şirketin açıklamasına nazaran, Facebook Live özelliğinde rastgele bir değişiklik olmayacak. Bunun yerine kullanıcılar, sırf canlı yayın sırasında satış yapamayacak. Facebook, yaptığı açıklamayla kullanıcıların platformu kullanma biçimlerinin değiştiğini ve kısa görüntülerin daha fazla tercih edildiğini belirtti. “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli görüntüye geçtiğinden, odağımızı Facebook ve Instagram’daki Reels’e kaydırıyoruz.”

Bundan ötürü şirket, tüm odağını Reels görüntülerine verecek. Ayrıyeten Reels görüntülerinde da bir eseri etiketlemek ya da etiketler sayesinde alışveriş yapmak mümkün olacak. Facebook’taki içerik üreticileri için bir gelir kaynağı olan bu canlı alışveriş özelliğinin en çok kullanıldığı ülke ise Çin oldu.

Başa dön tuşu