Facebook, Telefonunuzun Kamerasını Gizlice Kullanıyormuş

Joshua Maddux ismindeki bir kullanıcı, Facebook’un iOS uygulamasında olağandışı bir davranış tespit etti. Maddux’un şahsî Twitter hesabından paylaştığı ekran kaydında, haber kaynağında dolaştığı esnada kamerasının art planda etkin olarak çalıştığı görülüyor.

Facebook'un kullanıcı kamerasını gizlice kullandığı anlar

Uygulamada bir fotoğraf açtığınızda ve aşağı kaydırdığınızda, kameranın gerçek vakitli olarak kaydettiği imajlar ekranın çabucak sol tarafında küçük bir şerit olarak ortaya çıkıyor. Maddux, birebir hatayı iOS 13.2.2 kullanan beş iPhone’da bulduğunu; iOS 13.1.3 ve iOS 12 sürümünde ise emsal bir sıkıntıyla karşılaşmadığını söylüyor. Bununla birlikte kelam konusu sorunun sırf Facebook uygulamasına kameranıza erişim müsaadesi vermeniz durumunda ortaya çıktığı belirlendi.

Kullanıcı kapalılığını hiçe sayan bu yanlışın iOS yazılımından mı yoksa Facebook uygulamasından mı kaynaklandığı şimdi muhakkak değil. Her iki tarafta mevzuya ait sessizliğini korurken, akıllara Facebook’un 2017 yılında yaşadığı ve 87 milyon kullanıcısının bilgilerini kaptırdığı Cambridge Analytica bilgi skandalı geliyor. Kullanıcı kapalılığı konusunda dehşetli bir sicile sahip olan toplumsal medya devinin, bu olay hakkında nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

Sanırım Facebook’un meraklı gözlerinden korunmak için yapılacak en güzel şey, Mark Zuckerberg yahut eski FBI yöneticisi James Comey’nin yaptığı üzere kameraya bant çekmek olsa gerek. Facebook’tan mevzuya ait bir açıklama geldiği takdirde haberimizi güncelleyeceğiz. 

Başa dön tuşu