YouTube’un Dublaj Özelliği Yayınlandı

YouTube, bir süredir test edilen dublaj özelliğini tüm içerik üreticilerin erişimine açtı. Bundan sonra dileyen her YouTuber, istediği her dilde dublaj özelliği sunabilecek.

Dünyanın en popüler çevrimiçi video platformu YouTube, bir süre önce dünyanın en popüler YouTuberlarından MrBeast’in de aralarında bulunduğu küçük bir içerik üretici grubu ile dikkat çeken bir test çalışması yapmıştı. Söz konusu testlerde YouTube videoları için farklı dillerde dublaj özelliği denenmiş ve geri bildirimler toplanmıştı. Kullanıcılar, MrBeast’in bazı videolarında dublaj seçeneğini kullanarak, söz konusu içerikleri Türkçe seslendirme ile izleme imkanı yakalamıştı.

YouTube, bu önemli özellik ile ilgili test çalışmalarını tamamladı ve an itibarıyla dünya genelinde kullanıma sundu. Kullanıcılar artık, içerik üretici tarafından sağlanan bir dublaj varsa, tıpkı altyazı özelliğini aktif eder gibi dublaj özelliğini aktif ederek videoyu izleyebilecek. Bu sayede aslında tüm içerik üreticiler, dünyanın her yerinden kullanıcılara ulaşma imkanı yakalamış olacaklar.

Dublajlı videolar, sadece geçtiğimiz ay 2 milyon saatin üzerinde izlendi

YouTube

YouTube, bir süredir test edilen yeni özellikle ilgili istatistikler de paylaştı. Buna göre; test sürecinde 3.500’den fazla videoda 40’tan fazla dil için dublaj özelliği aktif edildi. Söz konusu videoların toplam izlenme süresinin en az yüzde 15‘i, dublajlı olarak izlendi. YouTube, videoların dublajlı izlenme süresinin sadece Ocak 2023 için bile 2 milyon saatin üzerinde olduğunu açıkladı. Peki bu özellik nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar, bir videoyu açıp “Ayarlar” seçeneğine tıkladıkları zaman, “Ses parçası” isimli yeni bir seçenek ile karşılaşacaklar. Bu seçeneğe tıklandığında ise o video için hangi dublaj seçeneklerinin aktif hale getirildiği görülecek. Hadi gelin, MrBeast’in bir videosu üzerinden bu özelliği nasıl kullanacağınıza hep birlikte bakalım.

YouTube Bu Kez Çok İddialı: Televizyona Rakip Olacak Yeni Platformun Testlerine Başlandı

Türkçe dublaj özelliğini kullanabileceğiniz bir MrBeast videosu:

Yapmanız gerekenler sırasıyla;

  • Ayarlar
  • Ses parçası
  • Türkçe

seçeneklerine tıklamak.

Kaynak :
https://blog.youtube/news-and-events/multi-language-audio-mrbeast-interview/

Başa dön tuşu