Facebook ‘Topluluk Sohbetleri’ni Discord Yapmaya Çalışıyor

Meta, Facebook’un yaklaşık 3 milyar kullanıcısının birbiriyle irtibat kurması için yeni bir yol sunuyor. Önümüzdeki haftalarda şirket, Facebook ve Messenger kümelerinin en sevdikleri hususlar etrafında tartışmalar düzenlemesine müsaade verecek bir özellik olan Topluluk Sohbetlerinin kullanılabilirliğini genişletmeyi planlıyor.

Normal metin sohbetlerinin yanı sıra Topluluk Sohbetleri, sesli ve manzaralı kanalları destekleyecek ve yöneticilerin kümelerine bildiri yayınlamasına müsaade verecek.

Meta, yakın toplumsal etrafınızın dışındaki şahıslarla bağlantı kurmak için Topluluk Sohbetlerini kullanmanızı öngördüğünden, yöneticiler, konuşmaların uygar kalmasını sağlamak için bir avuç denetleme aracına erişebilecek. Bir “Yönetici Yardımı” özelliği, platformun otomatik olarak işaretlemesini ve tedbir almasını istedikleri bir söz ve söz öbeği listesi oluşturmalarına imkan tanıyor.

Facebook ‘Topluluk Sohbetleri’ni Discord Yapmaya Çalışıyor

Yöneticiler ayrıyeten topluluk kurallarına nazaran oynamayan şahısları engelleme, sessize alma ve askıya alma yetkisine de sahip. Ayrıyeten, moderasyon takımlarıyla özel olarak konuşabilecekleri sadece yönetici sohbetlerine mesken sahipliği yapabilirler.

Tüm bunlar size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Meta’nın Discord’un çalışma formunu tesirli bir halde kopyalamasındandır. Discord’da, tek bir oyun yahut ilgi alanı etrafında düzenlenen Topluluk Sunucularına katılabilirsiniz ve hatta yöneticilerin, Meta’nın Topluluk Sohbetleri kullanıcılarının yapmasına müsaade verdiği üzere, insanların ilgi alanlarının belli taraflarını tartışmaları için birden fazla alt kanal oluşturması bile mümkündür. Denetleme araçları bile Discord’un trollerle savaşmak için son aylarda yayınladığı özellikleri hatırlatıyor.

Başa dön tuşu