Vikipedi’nin Engelsiz Versiyonu Kapanıyor

Wikipedia, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada vakit zaman kıymetli tartışmaların odak noktası oluyor. Kullanıcı denetimli bilgi girişi ve dijital ansiklopedi mantığı hâlâ milyonlarca kullanıcısı olmasını sağlıyor. 

29 Nisan 2017 tarihinde ülkemizde erişime kapatılan Vikipedi’ye erişmek için birden fazla yol vardı. En tanınan tercih genelde VPN servislerinden yana olsa da dijital güvenliği önemseyen kullanıcılar için VPN bir tahlil değildi. Wikimedia Vakfı’nın 2013’te hizmete sürdüğü WikiZero platformu Türkiye için de hizmete sokuldu.

WikiZero servisi www.wikizero.biz kontağı üzerinden Türkçe Vikipedi’ye ulaşma fırsatı sunuyordu. Hatta engellemelere atıfta bulunan bu sürümdeki Vikipedi logosu üzerinde yer alan “Özledik!” yazısı da dikkatleri çekiyordu.

WikiZero sürümüne ulaşmak için rastgele bir Wikipedia makalesinin URL temasına “0” ibaresi eklemek kafiydi:

tr.0wikipedia.org/ornek

Bu süreçten sonra otomatik olarak, Vikipedi ile birebir içeriğe sahip makalenin WikiZero versiyonuna ulaşıyordunuz. 

Wikimedia Vakfı’na bağlı WikiZero grubunun yaptığı son açıklama ise şöyle:

Vikipedi içeriklerine erişmek için platform bundan bu türlü Vikipedi ilişkilerine “0” yerine “1” eklediğinizde yepyeni içeriklere ulaşacak. 

tr.1wikipedia.org/ornek

Vikipedi’nin Türkiye’de ne vakit tekrar erişime açılacağı net değil. Bu mevzuda Wikipedia’nın problemli olan unsurları tekrar düzenlenmesi talep edilmişti. Hususlar ve içerikler düzenlenmeyince yasak da kaldırılmamıştı. hizmete girdiği 2013 yılında düzenlenen SXSW fuarında Interactive Ödülü’ne layık görülmüştü.

Başa dön tuşu