Facebook, Türkiye’de Gazetecilik Eğitimi Vermeye Başladı

Mark Zuckerberg’ün şimdi Harvard Üniversitesi'nde öğrenciyken küçük bir yurt odasında kurduğu Facebook, bugün dünyanın en büyük toplumsal medya ve haber platformlarından biri pozisyonunda. Haber ve reklamı tek merkezde topladığı için gazetecilik ekosistemine ziyan vermekle suçlanan ABD’li şirket, son yıllarda gerçekleştirdiği habercilik odaklı eğitim projeleri ile bu hususta kendisine yöneltilen tenkitleri en az düzeye indirmeye çalışıyor.

Halihazırda The Guardian, BBC News ve The Washington Post üzere dev yayıncılarla içerik mutabakatları olan Facebook, geçtiğimiz yılın kasım ayında İngiltere’deki yaklaşık 80 mahallî gazeteciyi eğitmek için 6 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurmuştu. Birkaç ülkede daha benzeri projelere imza atan şirket, rotasını bu sefer Türkiye’ye çevirdi.

Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği (Habitat) iş birliğiyle Türkiye’deki gazeteciler ve gazetecilik öğrencileri için bir eğitim programı başlatan Facebook, dijital gazetecilik, toplumsal medya platformları ve hikayeleştirme bahislerinde çok bedelli eğitimler verecek.

12 aylık bir vakit çizelgesi belirleyen şirket, bu müddet zarfında Türkiye’de binden fazla gazeteciye ve gazetecilik öğrencisine ulaşmayı planlıyor. Facebook, programının birinci ayağı kapsamında 21-22 Ekim tarihlerinde İstanbul’daki topluluk merkezinde 12 gönüllüye eğitim verdi. Programın ikinci evresi ise Facebook ve Instagram’da öykü anlatımına odaklanacak. 

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Kısmı ve Habitat ağındaki gönüllüler tarafından verilecek eğitim iki gün sürecek. Öğrenciler, düzenlenen oturumlarda Facebook Live, Instagram Öyküler ve IGTV üzere özellikleri kullanarak görüntü odaklı kıssa anlatımı, palavra haber, nefret söylemi ve telif hakları mevzularında bilgi alacak.

Eğitimler birinci etapta İstanbul’da gerçekleştirilecek; fakat ilerleyen devirlerde Türkiye’de farklı noktalarda eğitim verilmesi de hedefleniyor. Türkiye’deki tüm gazeteci ve gazetecilik öğrencilerine açık ve fiyatsız olarak verilen eğitimlerle ilgili daha fazla bilgi almak için Habitat Derneği’nin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu