Sosyal Medya Platformlarına Okullar Tarafından Dava Açıldı

Artık hayatımızın vazgeçilmez bir modülü hâline gelen toplumsal medya platformları, birçok sorunu de beraberinde getiriyor. O denli ki yapılan sayısız araştırma, bu üslup mecraların mental sağlıktan ekonomik statüye kadar birçok farklı hususta insanları etkilediğini ortaya koyuyor. En çok ziyan görenlerin ise kestirim edebileceğiniz üzere genç kullanıcılar olduğu söyleniyor.

Şimdi ise bu hususta okullardan bir atılım geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentindeki okullar, TikTok, Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat üzere toplumsal medya devlerine gençlerin üzerindeki tesirleri nedeniyle dava açtı.

Dava, toplumsal medyanın gençlerde mental sıhhat krizine neden olması nedeniyle açıldı

91 sayfalık davada, bu platformların ABD’deki gençler üzerinde ‘mental sıhhat krizi’ne neden olduğu belirtildi. Okullar, teknoloji devlerinin toplumsal medyanın bağımlılık yapan tabiatını istismar ettiğini söylerken platformların gençlerde kaygı, depresyon ve kendine ziyan verme kanıların oluşmasına  yol açtığını tabir etti.

Buna ek olarak şirketlerin büyümesinin, platformların kullanıcılarının psikoloji ve nörofizyolojisini kullanarak, onların bu mecralarda daha fazla vakit geçirmesini sağlayacak şekilde tasarlanması ve işletilmesi sayesinde olduğu söz edildi. Davacılar, platformların gençlerin ‘savunmasız beyinlerinden’ faydalandığını kaydederken ‘üzgün ve umutsuz’ hissettiğini söyleyen öğrencilerde 2009 ila 2019 yılları ortasında %30’luk bir artışın yaşandığını da ekledi.

Ayrıca, çocukların mental sorunlarla çaba etme oranlarının 2010’dan bu yana arttığı ve intiharın 2018’de gençlerde ikinci önde gelen vefat nedeni olduğu dava evrakında yer aldı. Okula gitme olasılıklarının azaldığı, husus kullanımında artış görüldüğü üzere birçok etkenden de bahsedildi.

Sosyal medya platformlarına olan baskı giderek artıyor

 

Gençler üzerindeki tesirleri nedeniyle toplumsal medya platformlarına olan baskı günden güne artıyor. Teknoloji devleri bu şekil kullanıcıların güvenliği için daima atılımlar yaptıklarını söyleseler de uzmanların yaptığı açıklamalar ve yürütülen araştırmalar tıpkı şeyi göstermiyor. Bu dava da durumun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sererken sadece ABD’de değil tüm dünyada benzeri bir sorunun olduğunu ortaya koyuyor.

Korkunç sonuçların oluşmasını engellemek için küçük yaştaki kullanıcıların toplumsal medyada geçirdiği müddet ve tükettiği içeriğin denetim altında tutulması koşul. Üstte bahsettiklerimize benzeri problemlerle karşı karşıya kalanların ise uzmanlardan yardım alması büyük bir ehemmiyet taşıyor.

Başa dön tuşu