Facebook’a ilginç Filistin suçlaması

Business for Social Responsibility (BSR) tarafından hazırlanan raporda, Facebook ve Instagram’ın Filistinlilerin tabir özgürlüğü hakkını ihlal ettiği tespit edildi.

“İncelenen datalara, ferdî vakaların ve ilgili gereçlerin incelenmesine ve dış paydaş iştirakine dayanarak, Meta’nın Mayıs 2021’deki aksiyonlarının Filistinli kullanıcıların söz özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, siyasi haklar üzerinde olumsuz bir insan hakları tesiri olduğu görülüyor.”

Rapor ayrıyeten, “bireysel vakaların incelenmesinin” birtakım İsrail hesaplarının da bu periyotta ezkaza yasaklandığını yahut kısıtlandığını gösterdiğini belirtiyor. Lakin raporun müellifleri, Filistinlileri orantısız bir halde etkilediğini söyledikleri birkaç sistemik sorunun altını çiziyor.

Rapora nazaran, “Arapça içerik çok zorlamaya sahipti” ve “potansiyel olarak ihlal eden Arapça içeriğin proaktif tespit oranları, potansiyel olarak ihlal eden İbranice içeriğin proaktif tespit oranlarından kıymetli ölçüde daha yüksekti.” Raporda ayrıyeten Meta’nın Arapça’da “düşmanca konuşmayı” tespit etmek için dahili bir araca sahip olduğu, fakat İbranice’de bulunmadığı ve Meta’nın sistemlerinin ve moderatörlerinin Filistin Arapçasını değerlendirirken daha düşük doğruluk oranına sahip olduğu belirtiliyor.

Sonuç olarak, birçok kullanıcının hesabı “yanlış ihtarlar” ile vuruldu ve Facebook ve Instagram tarafından kazara gönderiler kaldırıldı. Raporda, “Bu ihtarlar, yanılgılı içerik kaldırma süreçlerine itiraz etmeyen kullanıcılar için geçerli olmaya devam ediyor” deniyor.

Facebook’a farklı Filistin suçlaması

Meta, geçen sonbaharda Nezaret Heyeti’nin tavsiyesi üzerine raporu hazırlamıştı. Rapora karşılık olarak Meta, Tehlikeli Şahıslar ve Kuruluşlar (DOI) siyasetinin çeşitli istikametleri de dahil olmak üzere kimi politikalarını güncelleyeceğini söyledi. Şirket, “DOI Siyasetimizdeki övgü, dayanak ve temsil tariflerimizi gözden geçirmek için bir siyaset geliştirme süreci başlattığını” söyledi.

Meta ayrıyeten, yazılı içerik için “lehçeye mahsus bir Arapça sınıflandırıcı oluşturmaya yönelik deneylere başladığını” ve içerik kaldırmayı etkileyen anahtar sözleri ve “engelleme listelerini” yönetmek için dahili sürecini değiştirdiğini de belirtiyor.

Özellikle Meta, bir ihtar aldıktan sonra kullanıcıların hesaplarına “özellik sınırlaması ve arama sınırlaması” koyduğunda kullanıcıları bilgilendirdiği bir teklifin “uygulanabilirliğini değerlendirdiğini” söylüyor. Instagram kullanıcıları, uzun müddettir, muhakkak bahisler hakkında gönderi yayınladıklarında, uygulamanın shadow ban’larından yahut hesaplarının görünürlüğünü azalttığından şikayet ediyor.

Bu şikayetler, geçen bahar, kullanıcıların Filistin hakkında paylaşımda bulunmalarının yasaklandığını yahut gönderilerinin erişiminin azaldığını bildirmesiyle arttı. O sırada Meta, belirtilmemiş bir “aksaklık” suçladı. BSR’nin raporu, şirketin tıpkı vakitte tüm “tekrar tekrar paylaşılan içeriği” süreksiz olarak kısıtlayan acil durum “cam kırma” tedbirleri uyguladığını belirtiyor.

Başa dön tuşu