TikTok’ta Sosyal Ticaret Dönemi Başlıyor

Dünya çapında 1 milyardan fazla indirilen görüntü paylaşım uygulaması TikTok, hem gelir hem de kullanıcı sayısı manasında inanılmaz bir düzeyde. Son periyoda damga vuran toplumsal medya platformu, bilhassa influencer’ları ve e-ticaretle uğraşan insanları bir epey keyifli edecek kimi yeniliklerle karşımıza çıktı. 

Çinli teknoloji devi ByteDance tarafından geliştirilen TikTok, bundan sonra kullanıcılara, profillerine e-ticaret sitelerindeki satış kanallarının irtibatlarını eklemelerine imkan tanıyacak. Şirket ayrıyeten yayıncılara, izleyicilerini alışveriş sitelerine kolay kolay yönlendirme imkanı da sağlayacak.

Konuya ait açıklamalarda bulunan ByteDance sözcüsü, TikTok’un dünyanın en bedelli teşebbüslerinden biri olduğunu söyleyerek, “Kullanıcılarımızın uygulama tecrübesini geliştirmek için her vakit yeni yollar deniyoruz. Geçmişte olduğu üzere bugün de, topluluğumuzdaki yaratıcı ruhu öne çıkarmaya odaklanıyoruz” sözlerini kullandı.

TikTok’un sosyal ticaret özellikleri, birinci evvel Çin’in en başarılı start-up’larından Uplab'ın kurucusu Fabian Bern tarafından tespit edildi. Bern, perşembe günü şahsî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, özelliğin nasıl kullanıldığına dair bir ekran kaydı yayınladı. Görüntüde, TikTok'un kullanıcıların profillerine bir temas eklemelerine müsaade verdiğini görüyoruz. 

Bir milyardan fazla kullanıcıya mesken sahipliği yapan TikTok, alışveriş özelliklerini geniş kitlelere kabul ettirdiği takdirde, e-ticaretin yeni cazibe merkezlerinden biri olabilir. TikTok'un en büyük pazarlarından biri olan Çin, Güneydoğu Asya ve Hindistan üzere birçok ülkede, sosyal ticaret giderek daha tanınan bir hale geliyor ve Amazon gibi “geleneksel” e-ticaret oyuncularına meydan okuyor.

TikTok'un yeni özelliği, en büyük rakibi Instagram’ın beğenileri gizlemeye başladığı bir periyotta geldi. Facebook çatısı altındaki platformun bu kararı, influencer’larla yaptığı iş birliklerinde erişim oranını gözeten reklamverenleri mutlu etmemişti. Platformda toplumsal ticaret devrini başlatan TikTok, yeni özellikleriyle kendi tarafına daha fazla reklamveren çekmeyi hedefliyor. 

Başa dön tuşu