Türk Telekom ve Garanti Bankası’ndan Açıklama

Dün ,bir dizi büyük şirketi maksat alan bir siber saldırı nedeniyle internet erişiminde sıkıntılar yaşandı. DDOS adı verilen sistemle gerçekleştirildiği düşünülen saldırı sonrasında Garanti Bankası ve Türk Telekom açıklama yaptı. 

Siber taarruz devam ederken, Garanti Bankası, resmi twitter hesabından bir açıklama yayınladı. Banka, “Dijital hizmetlerimize yönelik ağır internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim ezası yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla birlikte sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz” açıklamasını yaptı. Garanti Bankası, bugün yaptığı açıklama ile de yurt içi problemlerin büyük ölçüde çözüldüğünü, yurt dışı hizmetlerde ise hala sıkıntılar olduğunu açıkladı.

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç ise atak sonrasında Türk Telekom ismine bir açıklama gerçekleştirdi. Yusuf Kıraç yaptığı açıklamada, siber taarruza uğradıklarını kabul etti. Kıraç, siber taarruzun, siber güvenlik uzmanlarının müdahalesi ile durdurulduğunu, internet trafiğinin de şu anda rastgele bir olumsuzluk yaşanmadan devam ettiğini açıkladı. 

Siber güvenlik şirketi ESET’in Teknik Müdürü Erkan Tuğralda Hürriyet’e yaptığı açıklamada, saldırının bir DDOS atak olduğunu varsayım ettiklerini açıkladı. Tuğral, taarruzun Garanti IP bloklarına yönelik bir yansıtma atak görünümünde olduğunu belirtti. ESET’in teknik müdürü, DDOS saldırısı ile internet trafiğinin çok yükseltildiğini, bu biçimde de hizmetlerin aksatıldığı ve durdurulduğunu, Garanti Bankası’nı gaye alan akının 100 Gigabit boyutunda olduğunu söyledi. Garanti Bankası’nı gaye alan akın nedeniyle, bankaya internet altyapısı sağlayan Türk Telekom ve Vodafone’un da sistemleri ataktan etkilendi. 

Siber taarruz, şirketlerin siber güvenlik uzmanlarının müdahaleleri sonucunda sona ermiş görünüyor. Erkan Tuğral, taarruzun büyüklüğü nedeniyle kimi sitelere erişimde sorun yaşanabileceğini açıkladı. DDoS saldırısı ile web sitelerinin nasıl kapatıldığına dair Webtekno takımı olarak hazırladığımız görüntüyü da çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu