Fidye Yazılımı Bulaşan Bilgisayarnızı Yeniden Başlatmayın

Güvenlik uzmanları, bilgisayarlarınıza fidye yazılımı bulaşmasının akabinde bilgisayarlarını yine başlatmanızı önermiyor. Çünkü yine başlatmanız halinde farkında olmadan kötü emelli yazılımlara yardımcı olabilirsiniz.

Bilgisayarlarına fidye yazılımı bulaşan mağdurlara, tekrar başlatmak yerine hazırda bekletmeleri, ağlarıyla olan temaslarını kesmeleri ve profesyonel bir bilgi işlem şirketinden takviye almaları öneriliyor. Bilgisayarı kapatmak da bir alternatif ancak hazırda bekletme modu daha âlâ bir tahlil. Zira kimi etkisiz fidye yazılımları şifreleme anahtarlarının kopyalarını belleğe bırakabiliyor ve hazırda bekletme seçeneği belleğin bir kopyasını kaydediyor.

Uzmanlar bilgisayarların yeniden başlatılmamasının kıymetini sıkça vurguluyor. Son yıllarda fidye yazılımına maruz kalanlar ortasında yapılan ankete göre mağdurların neredeyse %30'u yazılımla uğraş etmek için bilgisayarını tekrar başlatmayı seçiyor. Ancak inançlı modda tekrar başlatmak, ekranı kitleyen eski fidye yazılımı türlerini kaldırmak için uygun bir yol olsa da, dosyaları şifreleyen sürümlerde önerilmiyor.

Coveware'in CEO'su ve Kurucu Ortağı Bill Siegel, “Fidye yazılımları, ekli, eşlenmiş ve bağlanmış şoförler üzerinden muhakkak bir makineyi taramak için tasarlanmıştır. Bazen izin sorunu ile açar yahut engellenir ve şifrelemeyi durdurur. Makineyi tekrar başlatırsanız, yine çalışmaya başlar ve işi bitirmeye çalışır.” diyor.

Fidye yazılımı mağdurlarını kurtarma sürecinin 2 kademesi var. Birincisi, fidye yazılımının yapısını (işlemler ve önyükleme sürekliliği sistemleri gibi) bulmak ve etkilenen sunucudan kaldırmak. İkincisi ise yedekleme mekanizması mevcutsa bilgileri geri yüklemek.

Siegel'e nazaran, şirketler birinci adımı kaçırdıklarında bilgisayarı yine başlatarak ekseriyetle fidye yazılımını da tekrar başlatıyor. Tekrar başlayan virüs yazılımı, yakın vakitte geri yüklenen belgeleri da şifreleyerek veri kurtarma sürecini sıfırdan başlatmayı gerektiriyor. Fidye yazılımları, bilhassa işletmeler kelam konusu olduğunda geri dönülmez ziyanlar verebiliyor ve maliyetlerini artırabiliyor.

Başa dön tuşu