Her Mozilla Firefox Kullanıcısının Bilmesi Gereken 3 Özellik

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte internet tarayıcılarının da kıymeti, bir oldukça yükseldi. Zira kullanıcılar, internetin risklerinin bilincindeler ve tıpkı vakitte da mümkün olan en süratli formda internete bağlanmak istiyorlar. Tüm bunlara bir de bilgisayarların donanımsal özellikleri eklendiği vakit tüketiciler, kendileri için en güzel internet tarayıcısını bulmakta zorlanıyorlar.

Uzun yıllardır dünyanın en tanınan internet tarayıcısı Google Chrome. Google Chrome'un ezeli rakibi ise Mozilla Firefox. Firefox, her geçen gün biraz daha popülaritesini arttırıyor ve tüketicilerin gönüllerinde taht kurmak için daima olarak yeni özelliklerle yoğruluyor. Şayet son periyotlarda Mozilla'nın sunduğu özellikler hoşunuza gittiyse lakin henüz Firefox'a alışamadıysanız, artık sizlere ziyadesiyle tesirli 3 Firefox kısayolundan bahsedeceğiz.

Kısayollar birden fazla vakit düzgündür. Bir sürecin çok daha kolay bir biçimde yapılabilmesini sağlar. Lakin bilhassa de yeni bir internet tarayıcısına geçtiyseniz, bu internet tarayıcısının kıymetli kısayollarını öğrenmek biraz vakit alabilir. Lakin artık bahsedeceğimiz bu üç kısayol, Mozilla Firefox'a hem alışmanızı sağlayacak hem de süreçlerinizi daha süratli bir halde gerçekleştirmenize neden olacak.

Sekmeleri klavye üzerinden sessize alma

İçeriğinde görüntüler bulunan internet siteleri, kimi vakit can sıkıcı olabiliyorlar. Bunun nedeni ise kimi internet sitelerinin bu görüntü içerikleri otomatik olarak oynatıyor olması. Tüm bu yetmezmiş üzere bir de tarayıcınızda birden çok sekme açıksa ve sesin hangi sekmeden geldiğini bilmiyorsanız, Mozilla Firefox'un bu mevzudaki kısayolunu kullanabilirsiniz.

CTRL + M

Evet, yapmanız gereken tek şey klavyenizde bulunan bu iki tuşa basmak. Böylece Firefox, sekmeleri büsbütün sessize alacaktır ve bu sayede de o gürültü kalabalığından kurtulmuş olacaksınız. Şayet sekmelerden gelen sesi tekrar açmak isterseniz de yine birebir kombinasyonu kullanmanız kâfi.

Açık sekmelerde aradığınızı bulma

Kimi beşerler nizamlı olmayı hayatının her noktasına entegre etmiştir. Bu beşerler için dağınık olmak diye bir durum yoktur. Lakin kimi beşerler ise dağınık olmayı tercih ederler. Bu, bilgisayar ve internet tarayıcı kullanımına da direkt yansır. Kimi kullanıcılar en az sayıdaki sekmeyle süreçlerini halletmeye çalışırken kimi kullanıcılar ise onlarca sekmenin içerisinde kaybolurlar. Şimdiki özelliğimiz, dağınık çalışmayı seven kullanıcılarla ilgili.

Mozilla Firefox'u kullanırken onlarca sekmeyi tıpkı anda açmış olabilirsiniz. Lakin gereksiniminiz olan sekmeyi bulmak aslında çok kolay. Şöyle ki; Mozilla Firefox'ta yer alan arama çubuğuna tıklayın ve birinci olarak “%” simgesini, akabinde da anahtar sözünüzü yahut ulaşmaya çalıştığınız internet sitesini yazmaya başlayın. Firefox, aradığınız sekmeyi direkt önünüze getirecektir.

Firefox Vazife Yöneticisi

Windows 10'un kendine ilişkin ziyadesiyle gelişmiş bir görev çubuğu zati var. Lakin bu vazife çubuğu, Mozilla Firefox'un toplamdaki bellek kullanımını göstermektedir. Ama Mozilla Firefox'un kullanımı sırasında tarayıcının yavaşladığını fark ederseniz, buna neden olan sekmenin hangisi olduğunu Firefox Misyon Yöneticisi aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik bu aracı kullanmak ziyadesiyle kolay.

about:performance

Mozilla Firefox'un “Menü” butonuna basın ve buradan da “Daha Çok” sekmesine erişin. Karşınıza çıkan ekrandaki arama çubuğuna, üstte yer alan kodu yapıştırın. Bu sayede Firefox, açık olan tüm sekmelerle ilgili ayrıntıları karşınıza getirecek ve programın kasmasına neden olan sorunu ortaya çıkartacaktır. Sizlerde bu üç formülü kullanarak, daha aktif bir formda Mozilla Firefox uygulamasını kullanabilirsiniz. 

Başa dön tuşu