Fitness YouTuber’larının Bir Ayda Kazandığı Korkunç Para

YouTube, herkesin bildiği üzere sayısız tipten içeriğin yer aldığı epey büyük bir platform. Bu platformda yer alan içeriklerden biri de fitness temalı içerikler. Son devirde sayıları artış gösteren fitness temalı kanallar, hem izleyicilerin ilgisini çekiyor hem de çıkarlarıyla YouTuber olmak isteyenlerin iştahını kabartıyor. 

Son periyodun yükselen trendi fitness kanallarını ele alan Golf Support isimli bir site, geçtiğimiz günlerde dünya çapında yayın yapan bu kanalların gelirlerini sıraladığı bir liste yayınladı. Aylık gelirlerin 800.000 doların üstüne çıktığı bu listede dünyanın en tanınan 20 fitness kanalı yer alıyor. Yayınlanan listeyi ve fitness kanallarının isimlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Tibo Inshape, aylık 800.000 dolardan daha fazla kazanıyor:

Golf Support'un yayınladığı listenin birinci sırasında daha çok ekstrem fitness içerikleri paylaşan Fransız bir beden geliştirme uzmanının yönettiği Tibo Inshape yer alıyor. 6,4 milyon abonesi bulunan kanalın aylık çıkarıysa tam 816.037 dolar. Tibo Inshape'ten 2,1 milyon daha fazla abonesi olmasına rağmen Athlean-X isimli kanal, aylık ortalama 440.405 dolarlık yararıyla listede ikinci sırada yer alıyor.

Tibo Inshape ve Athlean-X'i sırasıyla 290.051, 209.296 ve 139.811 dolar aylık ortalama gelirlerle Calisthenicmovement, The Fitness Marshall ve Bodybuilding Workout Routine and Diet Planning isimli kanallar takip ediyor. Bodybuilding Workout Routine and Diet Planning isimli kanalının 4,2 milyon abonesi olmasına karşın öteki rakiplerinden geri kalması da farklı bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. 

Gelirlerde tek etken abone sayısı değil:

Ürettiği ve sattığı golf ekipmanlarıyla bilinen Golf Support'a nazaran abone sayısı, gelirleri etkileyen bir parametre olsa da tek başına kâfi olmuyor. Listenin 2. ve 5. sıralarındaki kanalları örnek gösteren platforma nazaran aylık gelirlerde toplumsal medyadan gelen katkılar ve sponsorlar üzere parametreler de tesirli oluyor.

Başa dön tuşu