Fortnite Yayıncısı Ewok da Mixer’e Geçti

Microsoft, Twitch’le ve platformun sahibi olan Amazon’la rekabet etmek için kendi oyun yayın platformu Mixer’i kullanıma sundu. Lakin rekabet konusunda bir türlü elini güçlendiremedi. Şirket, rakibiyle benzeri özellikleri kullanıcılarına sunsa da Twitch’in kullanıcı tabanı her vakit daha geniş kalmayı başardı. Microsoft’un yeni taktiği ise tanınan Twitch yayıncılarını Mixer’e özel yayın yapmaları için transfer etmeleri oldu.

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in en çok izlenen yayıncısı olan Ninja’yı yalnızca Mixer’e özel yayın yapması için transfer eden Microsoft’un yeni atağı Ewok’u kapmak oldu. 14 yaşındaki Fortnite yayıncısı Twitter hesabından yaptığı açıklamada Microsoft’a katıldığını duyurdu. Ewok’un Mixer sayfası saatler içerisinde 10 bin takipçiye ulaşmayı başardı ki bu da Microsoft’un bu sefer yanlışsız yolda olduğunu gösteriyor olabilir.

Mixer’e geçiş

Microsoft ve Ninja, Ağustos ayında yaptıkları duyuruda işbirliğine gittiklerini açıklamışlardı. Çabucak akabinde Microsoft’un Ninja’yı kendi saflarına çekmek için milyonlarca hatta on milyonlarca dolar harcadığıyla ilgili söylentiler yayılmıştı. Ağustos ayındaki bu atılımdan sonra gizemli kalan şey ise bu transferin tesirinin ne olduğuydu.

Twitch’in en tanınan yayıncısının ezeli rakibe gitmesi sonrası Shroud ve KingGothalion da Mixer’e geçen yayıncılar ortasındaki yerini aldı. Lakin bu iki yayıncının Mixer’e geçişinde Microsoft’un bu yayıncılara para mı ödediği yoksa bu yayıncıların Ninja’dan etkilenerek mi geçtiği belgisiz kaldı.

Microsoft’un Ninja transferinde umduğu şey, öteki yayıncıların da ikna olarak Twitch’i terk etmesiydi. Lakin Ninja’nın gelişi Mixer’de beklenen etkiyi uyandırmadıysa Microsoft’un öbür iki yayıncı için de para ödemiş olması ihtimaller ortasında bulunuyor.

Doğru yatırım

Ninja’nın Mixer’e geçişi sonrası Business Insider’a konuşan Nielsen yöneticisi Joost van Dreunen, “Harcanan para ve Tyler Blevins (Ninja) üzere birisinin etkileyebileceği seyirci sayısı epey orantısız. ‘Microsoft 10 ya da 20 milyon’ ödedi diyebilmemizin kesin bir yolu yok. Her ikisi de olabilir” demişti.

Microsoft’un transfer için ödediği parayla, büyük yayıncılardan kazanabileceği para ortasında çok büyük fark olduğuna inanan van Dreunen, Microsoft’un çok daha büyük paralar kazanabileceğini şöyle söz etmişti: “Böyle birisinin yaratacağı paha milyarlar olmasa da yüz milyonlarca dolar.”

Başa dön tuşu