G Suite Kullanıcıları, Hangouts’u Bir Süre Daha Kullanacak

Google, olağanda Ekim ayında kapatılacak olan servisi Hangouts’un G Suite kullanıcıları tarafından önümüzdeki yıla kadar kullanılabileceğini duyurdu. Hangouts, iş insanlarının kullanımı için önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar etkin kalacak.

Bu kapatma, Google’ın G Suite kullanıcılarını Slack’in rakibi olan Hangouts Chat’e ve bir görüntü konferans servisi olan Hangouts Meet’e aktaracak. Bu servisler de genel olarak birebir fonksiyonlara hatta daha fazlasına sahip. Google, şirketlerin bilişim servislerinin, tertipleri Hangouts’tan Hangouts Chat’e aktarmak için daha fazla vakit istediklerini söz etti.

Hangouts Chat ve Hangouts Meet'e geçiş:

Şirket, tüm G Suite kullanıcılarının yeni servise geçişlerinin önümüzdeki yılın sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi. Bu geçiş sürecini kolaylaştırmak için de klasik Hangouts’a daha fazla özellik eklenecek. Şu an için klasik Hangouts kullanıcıları, Hangouts Chat kullanıcılarına yalnızca direkt bildiri gönderebiliyor lakin ilerleyen vakitlerde klasik Hangouts kullanıcıları, küme sohbetlerine katılabilecek ya da görüntüleyebilecek.

Şu an için bu değişiklikler, yalnızca iş dünyasındaki kullanıcılar geçerli. Münasebetiyle olağan kullanıcılar bu değişiklikten etkilenmeyecek. Google, yayınladığı iletide “Klasik Hangouts’un olağan kullanıcı sürümünde rastgele bir değişiklik olmayacak. Bu sürümü desteklemeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Google’ın iletileşme servisleri stratejisindeki değişikliklerin sıklıkları göz önüne alınırsa bu sürümün de bir noktada değişiklik yaşayacağını söylemek pek mümkün.

Başa dön tuşu