Google, Chrome Masaüstü İçin Okuma Modu Geliştiriyor

Chrome, dünyanın en tanınan web tarayıcısı olsa da rakip web tarayıcılarının birçoklarında bulunan pek çok özelliğe sahip değil. Aslına bakarsanız Chrome’u tanınan bir tarayıcı haline getiren şey ‘iyi’ çalışıyor olması ve Google senkronizasyonu. Bununla birlikte ZDNet tarafından keşfedilen Chrome kodlarına nazaran Google, web tarayıcısına sonunda bir okuma modu getiriyor.

Okuma modu, standart bir web sayfasındaki reklamları, otomatik oynatılan görüntüleri, JavaScript komutlarını, açılır pencere bildirimlerini ya da ekranı meşgul eden başka öğeleri ortadan kaldırır. Ekranınızda sadece içeriğe ilişkin görseller ve metin kalır. Böylelikle etrafta dikkat dağıtıcı hiçbir öğe ile müsabakadan içeriğe çok daha âlâ bir biçimde odaklanabilirsiniz.

Google, okuma modunu Chrome Canary’ye çoktan getirmiş durumda. Chrome Canary’yi indirdikten sonra chrome://flags/#enable-reader-mode adresine giderek Google’ın okuma modunu test edebilirsiniz. Şayet bu türlü bir şeyle uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki görseller, okuma modu ile standart mod ortasındaki farkı net bir formda gösterecektir. (Herhangi bir sayfayı okuma modunda görüntülemek için sağ üstte bulunan üç nokta (seçenekler) ikonuna tıklamanız ve sayfayı ayrıştır seçeneğini seçmeniz gerekiyor.)

Şu an için Google’ın bu özelliği beta sürüme ya da kararlı sürüme ne vakit getireceğini bilmiyoruz lakin kısa mühlet içinde testlere başlaması bekleniyor. Chrome Canary’deki okuma modu, Chrome’a gelecek okuma modunun sadece bir alfa sürümü. Bu nedenle okuma modunun birebir tıpkı formda gelmeyebileceğini unutmayın.

Başa dön tuşu