Google Chrome’a Karanlık Mod Geliyor

İnternet tarayıcısı kullanan pek çok kişi için tarayıcının bir karanlık modu olması değerlidir. Kullanıcılar, ekranların daha az parlamasını tercih edebiliyorlar. Google Chrome kullanıcıları da uzun müddettir uygulamanın bir karanlık modu olmasını talep ediyordu. Apple kullanıcıları iOS 13 ve macOS Mojave’de karanlık moda sahip tarayıcı kullanabiliyordu. Sıra, gerek mobilde gerek masaüstünde karanlık mod talep eden Google Chrome kullanıcılarına geldi. 

Chrome’un karanlık modu şu anda hazır gözükmüyor ve kullanıcıların tek alternatifi, ekranı daha koyu hale getiren bir ayarı yapmaktan geçiyor. Google ise web sitelerine de doğal bir karanlık mod eklemek istiyor. Bu amaçla Google artık beş farklı karanlık mod seçeneği sunuyor. Bu modlar şunlar:

  • Basit HSL-tabanlı inversiyon
  • Basit CIELAB-tabanlı inversiyon
  • Seçici manzara inversiyonu
  • Seçici imaj olmayan element inversiyonu
  • Seçici her şeyin inversiyonu

HSL ve CIELAB’daki L harfi, belirli renkleri açık yoğunlaştırmak için kullanılıyor. CIELAB, iki modun daha gelişmiş olanı olsa da gelen haberlere nazaran hala üzerinde çalışmalar devam ediyor.Bu iki kolay modun temel olarak sırf renkleri değiştireceği, kalan üç modun ise belirli parametrelere nazaran seçimler yaparak hareket edeceği düşünülüyor.

Başa dön tuşu