Google, Flash İçerikleri Arama Motorundan Kaldırmaya Başladı

1996 yılında piyasaya sürülen ve artık çok da muhtaçlık duymadığımız Flash Player, yavaş yavaş son sona yanlışsız yaklaşıyor. Aslına bakacak olursak Flash sisteminin geliştirici Adobe bile artık bu uygulamadan takviyesini kesmiş durumda. Bunun nedeni ise teknolojinin geldiği noktanın artık Flash'a muhtaçlık duymuyor olması.

Şu sıralar yalnızca birtakım eski uygulama ve oyunlar ile sayılı internet sitesi Flash kullanıyor. Fakat bilhassa internet siteleri yavaş yavaş bu dayanağı esasen kaldırmaya başladılar zira dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome, 2020 prestijiyle Flash takviyesini tümüyle kesecek. Bu da Flash'ın tam manasıyla sonunu getirmiş olacak.

Aslına bakacak olursak Google, arama motorundan Flash ile ilgili içerikleri şimdiden kaldırmaya başladı. Evet, internet ortamında hala çok sayıda Flash içerik bulunuyor lakin Google'ın teşebbüsleri ile bu içerikler, tarihin tozlu sayfalarına gömülecek.

2020 yılında ve daha sonrasında tahminen Flash içerikleri çalıştırabilen birkaç içerik kalacaktır lakin onlar da Google Chrome ile kullanılamayacak ve doğal olarak da kimse bu sitelere girme muhtaçlığı hissetmeyecek.

Peki Flash'ın sonu tam manasıyla ne vakit gelecek? Bu sorunun karşılığı, Google'ın Flash'ı ne vakit görmezden geleceği olabilir. Çünkü 2020, çoğumuzun hayatında Flash'ın olmadığı bir yıl olacak.

Başa dön tuşu