Google, iHandy’nin 46 Uygulamasını Mağazasından Kaldırdı

Google, geçtiğimiz hafta büyük bir Çinli taşınabilir geliştirici olan iHandy’ye ilişkin olan 46 uygulamayı kaldırmış ve şirkete karşı neden bu türlü bir aksiyon aldığına dair de rastgele bir açıklama yapmamıştı.

iHandy’ye ilişkin uygulamaların rastgele bir raporlama gerçekleştirilmeden kaldırılması, Google’ın Çinli uygulama geliştiricisine karşı aldığı tedbirlerden bir tanesi. Şirketin, Çinli Android geliştiricilerinin reklam ve güvenlik pratiklerine karşı tasaları bulunuyor.

iHandy ve uygulamaları

Pekin merkezli iHandy, bu yılın başlarında Şenzen Menkul Değerler Borsası’nda listelenmişti. Şirket, kendisini “dünyadaki en büyük taşınabilir uygulama geliştiricilerinden bir tanesi” olarak tanımlıyor ve 200’den fazla ülkede 180 milyondan fazla aylık faal kullanıcıya sahip olduğunu belirtiyor.

Google’ın Play Store’dan kaldırdığı 46 uygulama ortasında selfie, güvenlik ve antivirüs, klavye, burç, emoji ve sıhhat uygulamaları yer alıyor. Toplamda 10 milyonlarca indirme sayısına sahip olan bu uygulamalar ortasındaki en popülerlerden bir tanesi “Sweet Camera – Selfie Beauty Camera, Filters” tek başına 50 milyondan fazla indirilmeye sahip.

Google sözcüsü, BuzzFeed News’e yaptığı açıklamada iHandy’ye yapılan soruşturmanın şu anda devam ettiğini söyledi. Şu an Google Play Store’da şirkete ilişkin 8 uygulama bulunuyor.

iHandy’nin lider yardımcısı Simon Zhu yaptığı açıklamada “Bizim açımızdan hiç beklenmedik bir şeydi. Sebebinin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Uygulamaların Google Play Store’a yine yüklenmesini umut ediyorum. Google’ın son yıllarda hem geliştiriciler hem de kullanıcılara sağlıklı bir ekosistem oluşturmak için siyasetlerini geliştirdiğini hepimiz biliyoruz. Prestij sahibi geliştirici olarak bu geliştirmeleri katiyen destekliyoruz” sözlerini kullandı.

Google’ın Çinli şirkete karşı bu tedbirini, bir milyardan fazla yüklenmeye sahip Çinli geliştiriciler DO Küresel ve CooTek’in uygulamalarındaki ziyanlı aktivitelerin ortaya çıkarılması sonrası alındığını da hatırlatmak gerekiyor. Google, geçtiğimiz sene de Çinli geliştiriciler Cheetah Mobile ve Kika Tech’in uygulamalarını geçersiz reklamlar sebebiyle kaldırmıştı.

Arete Research’te kıdemli analist olan Richard Kramer, Google’ın iHandy uygulamalarının kaldırılmasıyla ilgili bilgi paylaşmamasının, şirketin reklam ve arama işine açılan antitröst soruşturmasıyla alakalı olabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu