BTK sosyal medya platformlarına ceza yağdırdı!

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren toplumsal medya yasası ile birlikte Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan şirketlere temsilci bulundurma zaruriliği getirilmişti. Bu mecburilik için son tarih ise 3 Kasım 2020 olarak açıklanmıştı. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından verilen mühletin dolmasıyla bir arada toplumsal medya şirketlerinin büyük bir çoğunluğu temsilci atamadı.

Türkiye’den toplumsal medya şirketlerine şok ceza!

Bloomberg’e konuşan üst seviye bir hükümet yetkilisi, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma koşulunu tanınan müddette yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik birinci cezaların kesildiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran sırf Rusya’nın toplumsal medya platformu VKontakte (VK) temsilci bildiriminde bulundu.

Bundan sonra ne olacak?

Bu cezanın akabinde şirketler 30 gün içerisinde temsilci atamama hallerini sürdürürlerse bu defa 30 milyon TL’lik cezalar kesilecek. Devam eden 30 günde ise Türkiye’deki vergi mükelleflerinin kelam konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Bant genişliği daraltılacak

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu, toplumsal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek. Şirketler cezanın akabinde 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

Başa dön tuşu