Google, Kişisel Verilerin Gizliliği Tasarısını Reddetti

Tam manasıyla Dünya Çapında Ağ standartlarını belirleyen, bir öteki deyişle İnternetin nasıl işleyeceğine karar veren örgüt olan World Wide Web Consortium (Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu – W3C), ferdî dataların korunması ile ilgili bir yasa tasarısı ortaya koydu. Tasarının kabul edilmesi halinde şahsî bilgilerin korunmadığı internet sitelerine erişimin engellenmesi mümkün olacaktı.

W3C’ye üye olan 25 kurum ve şirketin gerçekleştirdiği oylamada Google’ın çatı şirketi olan Alphbet, ret oyu kullanırken; Alphabet dışındaki 24 şirket ve kurum, olumlu oy kullandı. World Wide Web Consortium, tüm üyelerinin ortak kararlarıyla hareket ettiğinden Alphabet’in ret oyu, yasa tasarısının askıya alınmasına neden oldu. Google ile öbür taraflar anlaşamadığı takdirde kelam konusu tasarının internetin kurucusu olarak anılan Tim Berners-Lee'nin önüne gitmesi bekleniyor.

Google: Kullanıcı datalarının kullanımı, interneti fiyatsız ve erişilebilir kılıyor

Her yıl kullanıcıların şahsî bilgilerini reklam verenlerin hizmetine sunarak milyarlarca dolar kar elde eden Google, mevzuyla ilgili olarak şahsî dataların kullanımının kendileri için çok değerli olduğunu belirtti. Google, bu açıklamayı yaparken şahsî bilgilerin kullanıldığı amaçlı reklamların internetin fiyatsız ve erişilebilir olması açısından son derece değerli olduğunun da altını çizdi.

Apple ve Google’ın rakip arama motoru olan DuckDuckGo, Google kadar kullanıcı verisine gereksinim duymadıkları için tasarıya ret oyu kullanmadılar. W3C standartlarının yasal bir kararı bulunmasa da W3C'nin internet standartlarını karşılamayan kurumların internet siteleri ekseriyetle Google Chrome, Mozilla Firefox ve Apple Safari üzere tanınan tarayıcılarda açılmıyor. Bununla birlikte Google’a erişim sağlamayan bir Chrome tarayıcısının varlığını hayal etmek bile güç.

W3C bünyesinde bulunan şahsî bilgileri müdafaa heyeti PING, geçtiğimiz haziran ayının sonlarında büyük internet şirketlerine şahsî bilgilerin korunması için W3C'ye yeni yetkiler verilmesini istedi. Google ise “PING kendini otoriter bir hale sokuyor. Bu internette gereksiz bir kaosa neden olacak” diyerek bunu reddetti.

Başa dön tuşu