Instagram Video ve Fotoğraf İndirme Yöntemleri (Android, iOS

Instagram, toplumsal medya sitelerinin en çok kullanılanı olan Instagram’ı her gün milyonlarca insan ziyaret ediyor. Artık insanların toplumsallaşmak olarak kullandığı toplumsal medya devi, ekseriyetle taşınabilir aygıtlarda daha kullanışlı olduğu için rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. Ancak bildiğiniz üzere Instagram görüntü indirme ve fotoğraf indirme üzere takviyeler sunmuyor.

Her ne kadar beğendiğimiz gönderileri arşive ekliyor olsak da bunları indiremiyoruz. Lakin olağan ki üçüncü parti yazılımlar sayesinde bu sorunu aşmak mümkün. Instagram’ın geliştiricilere verdiği API dayanağı sayesinde günümüzde artık birçok süreci yapabildiğimiz üçüncü parti uygulamalar mevcut. 

Peki Instagram görüntü indirme uygulamaları hem bilgisayarımıza hem de telefonlarımıza görüntü ve fotoğraf indirebiliyor mu? Bu sorunun yanıtı evet. Tarayıcı üzerinden pek fazla özelliğini kısıtlayan Instagram’ın tekrar verdiği API dayanağı sayesinde hem taşınabilir cihazlarımıza hem de bilgisayarlarımıza indirebiliriz.

Instagram görüntü indirme – Android:

1. Sistem: Instagram'dan internetsiz, uygulamasız nasıl görüntü indirilir?

Yeryüzünde en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, büsbütün açık kaynak kodlu olduğu için telefon üreticilerinin bir numarası durumda. Hal bu türlü olunca en çok kullanılan toplumsal medya devi Instagram, Android aygıtlarda son derece stabil halde çalışıyor.

Instagram’da gördüğümüz hoş görüntü ve fotoğrafları rastgele üçüncü parti program gerektirmeden Android cihazlarımıza indirmek mümkün. Bu aslında Android’in bize tanıdığı fırsat diyebiliriz. İzlediğiniz görüntüler otomatik olarak aygıtınıza kaydediliyor. Bu görüntüleri bulmak için yapmanız gereken süreçler şöyle;

 • Dosya yöneticisine girin,
 • Android > Veri > com.instagram.android > Cache > Videos yolunu izleyin,
 • Dosyaların uzantısını MP4 olarak değiştirin.

Bu sayede Android işletim sisteminin Instagram için tuttuğu cache yani log kayıtlarına erişebilir ve görüntüleri izleyebiliriz. Unutmadan hatırlatalım, görüntüler aksi orantılı listelenir. Yani en son izlediğiniz görüntü birinci baştadır.

2. Prosedür: Uygulama yok, fakat bir internet sitesi kullanıyoruz:

 • Buraya tıklayarak Dredown isimli siteye gidin,
 • Instagram’ı seçin,
 • İndireceğiniz görüntünün sağ üstteki üç noktasına tıklayın,
 • Bağlantı adresini kopyalayıp Dredown’daki kutucuğa yapıştırın,
 • Dredown butonuna tıklayın

Yukarıdaki programsız sistemler dışında alışılmış ki birçok üçüncü parti program sayesinde görüntü ve fotoğrafları indirebiliyoruz. Lakin bu programlar ortasında berbat niyetli yazılımlara sahip olanlar da var. Bu cins berbat niyetli yazılımlara maruz kalmamanız için sizlere inançla indirebileceğiniz 5 adet uygulama önereceğiz.

3. Prosedür: Instagram görüntü indirme uygulamaları:

Video downloader – for Instagram repost app: Instagram görüntü ve fotoğraf indirme programları ortasında en çok kullanılan uygulama tartışmasız görüntü downloader’dır. Şu anda yarım milyondan fazla insan tarafından indirilen uygulama sayesinde çok kolay biçimde görüntülerinizi indirebilirsiniz.

 • Instagram’da beğendiğiniz görüntü yahut fotoğrafın sağ üstteki üç noktasına tıklayın,
 • Bağlantı paylaşım adresini kopyalayın,
 • Instagram Görüntü Downloder uygulamasındaki kısma yapıştırın,
 • Download seçeneğine tıklayın.

Instagram görüntü indirme – iOS (iPhone):

Instagram maalesef Android üzere cache tutmadığı için direkt olarak programsız formda görüntü ve fotoğraf indirmek mümkün olmuyor. Şayet iOS işletim sistemine sahip bir aygıt kullanıyorsanız AppStore üzerinden üçüncü parti yardımcı uygulamalar indirmeniz gerekiyor.

iOS kullanıcıları için önerebileceğimiz en uygun program Documents olacak. Birçok işimizi kolaylaştırdığı üzere Instagram görüntü ve fotoğraf indirmeye de imkan sağlıyor. Uygulama indirme verisini Savefrom.net’ten çekiyor. 

Yani indireceğiniz içerikleri Documents aracılığıyla savefrom.net adresinden indiriyorsunuz. Documents uygulaması sizin için güvenliği sağlamakla kalmıyor, indirme hızınıza da olumlu katkı sağlıyor.

 • Documents uygulamasını, aşağıdaki butona tıklayarak iPhone'a kurun,
 • Instagram’da beğendiğiniz görüntü yahut fotoğrafın paylaşma adresini kopyalayın,
 • Documents üzerinden https://tr.savefrom.net sitesine girin,
 • Bağlantı adresini yapıştırın,
 • İndir butonuna tıklayın

Instagram görüntü indirme – PC (Windows):

Instagram’ın kullanışının taşınabilir aygıtlarda daha stabil olduğunu söylemiştik. Lakin alışılmış ki toplumsal medya sitesinde belirli özelliklerle bilgisayarlarımızdan da dolaşabiliyoruz. Ve yeniden API dayanağı sayesinde bilgisayarımıza beğendiğimiz görüntü ve fotoğrafları indirebiliyoruz.
Lakin maalesef taşınabilir aygıtlarda olduğu üzere üçüncü parti uygulamalar sayesinde değil, tarayıcı tabanlı internet siteleri sayesinde indirebiliyoruz. Her ne kadar onlarca kullanışlı site olsa da aşağıda verdiğimiz en inançlı ve stabil çalışan 5 siteyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 • Gramsave: Gramsave sitesi Instagram profil, görüntü ve fotoğraf, IGTV ve etiket indirme imkanları sunarak en çok kullanılan siteler ortasında yer alıyor. Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Pickvideo: Tam 1000’den fazla platform ve site destekleyen Pickvideo, en çok kullanılan siteler ortasında yer alıyor. En stabil çalışan uygulamaları Instagram, Youtube, Facebook ve Twitter. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Insloader: Hem tarayıcı üzerinden hem de Google Chrome eklentisi olarak hizmet veren site, Instagram indirme araçlarından birisi olarak uzun müddettir etkinliğini koruyor.
 • Dredown: Üstte da bahsettiğimiz Dredown sitesi, Twitch dahil birçok platformu destekliyor. Basitçe Instagram içeriklerini indirebilirsiniz. Buraya tıklayarak direkt siteye gidebilirsiniz.
 • Saveinsta: İsminden da anlayacağınız üzere yalnızca Instagram için indirme dayanağı veren sitenin kullanımı epey kolay. Siteye buradan gidebilirsiniz.

Instagram neden bilgisayarda kısıtlı özelliklerle çalışıyor?

Bu sorunun yanıtı aslında çok kolay. Facebook ve WhatsApp’ın sahibi Mark Zuckerberg, Instagram’ı satın almadan evvel Instagram bir taşınabilir uygulama olarak geliştirilmişti. Yalnızca mobil cihazlara takviye veren uygulamanın WebView yani internette görüntüleme olarak bilgisayarlarda hizmet veriyor. Yani uygulamayı yalnızca görüntüleyebiliyoruz bileşenlerini kullanamıyoruz.

Instagram saklı hesapların görüntü indirebilir miyiz?

Maalesef bunun bir yolu yok. Hangi hesabın görüntüsünü yahut fotoğrafını indirecekseniz o hesabı ya takip ediyor olmalısınız ya da hesabın gizli olmaması gerekiyor. Aksi durumda hiçbir platform için ne görüntü ne de fotoğraf indiremezsiniz.

Apple neden kendi aygıtlarında Android gibi video kaydedilmesine müsaade vermiyor?

Android üzere cache tutulmasına müsaade vermeyen Apple, bunun sebebi olarak ferdî güvenlik olduğunu söylüyor. Kullanıcılarının loglarını tutmanın ziyanlı olacağını düşünen şirkete birçok yazılımcı da takviye veriyor. Android’in cache tutarak ferdî dataları tehlikeye atmasını savunan Apple’ın bu kararı uzun mühlet daha değişmeyecek üzere gözüküyor.

Android’in cache tutması uzun müddettir devam eden tenkit konusu. Her ne kadar Instagram kullanıcıları için büyük kolaylıklar sunuyor olsa da genel olarak bakıldığında her hareketimizin log tutulması bizi korkutmuyor değil.

Başa dön tuşu