TikTok, Bir Hesabı ‘Sivilceli Yüz’ Paylaştı Diye Kapattı

Günümüzün en tanınan uygulamalarından olan TikTok’a her gün binlerce içerik ekleniyor. Doğal bu kadar fazla görüntü ortasında kimi uygunsuz içerikler olabiliyor. Platform da bu içerikleri engellemeye çalışıyor. Lakin Birleşik Krallık’tan bir kullanıcının yaşadığı olay, TikTok’un içerikleri ‘uygunsuz’ olarak damgalamada meseleler yaşayabildiğini gösterdi.

TikTok, Birleşik Krallık’tan Eva isimli 16 yaşındaki genç bir kullanıcının hesabını sadece görünüşü nedeniyle kapattı. BBC’nin aktardığına nazaran platform, genç kızın içerikleri ‘rahatsız edici içerik’ olarak damgalandı.

Hikâyesiyle başka insanlara ilham olmak isteyen Eva’nın hesabı, sivilcelerini paylaşması yüzünden kapatıldı

Gelen bilgilere nazaran TikTok, 16 yaşındaki Eva’nın sivilcelerini ‘rahatsız edici içerik’ olarak nitelendirdi ve bu yüzden hesabını kapattı. Genç kız, yaptığı açıklamalarda hesabı başka insanları cesaretlendirmek ve bilgi vermek için açtığını belirtirken sivilcelerin ‘kim olduğumuzu göstermediğini’ belirtti. Lakin uygulama, kurallara uymadığı gerekçesiyle rastgele bir ihtar vermeden hesabı sildi.

İki yıldan fazla mühlet sivilcelerle uğraş eden Eva ayrıyeten, “Dışarıda kusurlara sahip olmanız hoş olmadığınız manasına gelmezifadelerini kullandı. O vakitlerde yanaklarından çenesine kadar sivilcelere sahip olduğunu belirten genç kız, bu yüzden konuttan çıkmak istemediğini bile belirtti. Aldığı tedaviler, Eva’nın hızının düzelmesine yol açtı. Bu da kıssasını benzeri süreçlerden geçen başka beşerlerle ve onlara yardımcı olmasını sağladı.

Yaşanan olayın yüreğini kırmadığını söyleyen Eva, şirkete e-posta gönderdiğini belirtirken hesabının silinmesinden çabucak sonra bir başka hesap açtığını da ekledi. Sivilcelerle çabasını atlatan genç, bölgede düzenlenen güzellik müsabakasında kendi yaş kümesinde birinciliği elinde bulunduruyor ve mart ayında ulusal finallerde müsabakaya hazırlanıyor.

Başa dön tuşu