Google Tam Boyut Arama Filtresini Sessizce Kaldırdı

Her Google Görseller aramasının üstündeki araç çubuğunda, boyut, renk, kullanım hakları, fotoğrafın tipi ve yüklendiği tarih dâhil olmak üzere çeşitli filtreler bulunuyor. Bu filtreler, ölçütlerinize uyan bir görsel bulmak için aramanızı daraltıp aradığınız görseli bulmanızı kolaylaştırıyor.

Son birkaç gün içinde Google, görsel arama özelliğini fotoğraf boyutuna yahut en az çözünürlüğe nazaran filtreleme seçeneğini kaldırdı. Bu seçenekler, Google Görseller'de birkaç yıl boyunca bu araç çubuğunda yer alıyordu. Google’ın bu filtreleri neden kaldırdığı ise şimdi belirli değil.

Google, güncelleme yapıyor olabilir:

~Özellik kaldırılmadan önce

Google, bu özelliği büsbütün kaldırmak yerine değiştirmek istiyor olabilir ve bu yüzden de “geçici” bir müddetliğine bu filtreleri yayından kaldırmış olabilir ancak şimdilik bundan emin değiliz. Neyse ki bu filtrelerin kaldırılmasından etkilenmemenin bir yolu mevcut. Google’ın Gelişmiş Görsel Arama özelliğine giderseniz belirli megapiksel sayısından daha büyük boyutlara nazaran görselleri hâlâ filtreleyebiliyorsunuz ancak burada tam boyuta nazaran filtreleme özelliği yok.

Tam boyut arama özelliğinin kaldırılmasına süreksiz bir tahlil olarak kullanıcılar, belli bir boyuttaki manzaraları aramak için aramalarına “imagesize: [piksel] x [piksel]” öneki ekleyebilirler. Örneğin Google Görsellerde “çiçek imagesize: 1080 × 1080” sözü aranıyorsa 1080 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip çiçek fotoğrafları arama sonucunda gösterilir.

Bu, Google’ın haber vermeden kaldırdığı birinci özellik değil:

~Özellik kaldırıldıktan sonra

Bu durum, Google’ın özelliklerini kullanıcılarına bildirmeden kaldırdığı birinci özellik değil. Nisan ayında şirket, kullanıcıların arama motorunun algoritmik tekliflerini geçersiz kılmasına ve bunun yerine arama sonuçlarını tarih damgalarına nazaran listelemelerine müsaade veren “tarihe nazaran sırala” filtresini kaldırmıştı.

Başa dön tuşu