Google ve Amazon’un Sanal Asistanları Dinleniyor

Teknoloji yatırımcısı John Borthwick, Google ve Amazon üzere dev şirketlerin insanları gözetlemek ve bilgi toplamak için Alexa üzere akıllı hoparlörleri kullandığını belirtti: “Bu yeni akıllı hoparlörlerin şu anda piyasada bulunan akıllı kulaklıklardan (AirPods gibisi ürünler) iki yahut üç kat daha fazla sorunlu olduğunu söyleyebilirim.”

Borthwick kelamlarına şöyle devam etti: “Ve bu sorunlardan birincisi tüketicileri derinden etkiliyor. Bu akıllı hoparlörlerin maalesef kendi gayeleri için neredeyse hiç kullanılmadıklarını, insanları gözetlemek için kullanıldıklarını söyleyebilirim. Kendim bir kullanıcı ve teknoloji sever olarak, teknolojiyi kullanırken her şeyden haberdar olmamıza ve haklarımızı bilmemizi isterim.”

Akıllı Asistanların Hesap Vermesi Gerekiyor

Yatırımcının yorumları Google’ın Asistan'ını, Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’sini içeriyor ki bu eserlerin hepsi için şirketler, insan çalışanların dataları dinlediğini kabul etmiş durumdalar. Lakin bunun yalnızca ses tanımlamayı kolaylaştırmak için olduğunu söylüyorlar.

Borthwick durum hakkında şöyle diyor: “Siz bu aygıtları açtığınız her an, bu şirketlerin çalışanları meskeninizde yahut bulunduğunuz yerde dönen tüm konuşmaları dinliyor olacaklar. Bu da hiç beğenilen bir durum değil.”

Başa dön tuşu