Huawei, 5G Teknolojisinde Yeni Bir Hız Rekoru Kırdı

Yeni kuşak haberleşme teknolojisi 5G’nin en kıymetli aktörlerinden birisi olan Huawei, bu alandaki çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Çinli teknoloji devi, İsviçre merkezli telekomünikasyon şirketi Sunrise ile Zürih kentindeki bir ticari 5G şebekesinde saniyede 3.67 gigabit data indirme suratına ulaşarak yeni bir rekor kırdı.

Huawei, 4GHz ila 8GHz’lik bir radyo frekansı aralığı olan 100MHz “C-Band” spektrumu ve çok kullanıcılı çoklu alım ve gönderimi destekleyen yeni jenerasyon kablosuz ağ teknolojisi MU-MIMO’yu kullanarak bu sürate ulaştı.

Huawei, kelam konusu bilgi transfer hızına test laboratuvarında değil, ticari bir ağda ulaşıldığına dikkat çekiyor. ABD ticari ağlarında kullanılan 5G milimetre dalgası en fazla 2Gbps sürate kadar çıkabiliyor. Bu nedenle Çinli teknoloji devinin ek spektrum ve güç kaynakları gerektirmeden 3.67Gbps suratı görmesi, yeni bir meydan okuma manasına geliyor.

İsviçre’nin 260'tan fazla İsviçre kentinde ve köyünde azamî süratte 5G teknolojisi sunmak için Huawei ile paydaşlık kuran Sunrise, bu testten evvel 2Gbps barajını aşamıyordu. Yeni jenerasyon haberleşme teknolojisindeki standardizasyon sürecinin 2020 yılına kadar sürmesi bekleniyor. 5G’nin vakitle olgunlaşması çok daha yüksek suratlara ulaşmamızı sağlayabilir.

Başa dön tuşu