Google’dan Kurumsal Müşterileri Yakından İlgilendiren Açık

Daha öncelerden Facebook'un milyonlarca kullanıcının şifrelerini kolay bir metin evrakı olarak sakladığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu olay büyük ses getirmişti. Bu sefer de benzeri bir sorunla Google gündeme geldi. Google'ın resmi blog sayfalarından yapılan açıklamalara nazaran, Google Apps kullanıcılarının şifrelerinin 2005 yılından beri metin evrakı olarak saklandığı lakin bunun bir yanılgı sonucunda meydana geldiği ve hiçbir kullanıcının bu durumdan etkilenmediği belirtildi.

Google Apps platformu olağan kullanıcıları çok da etkilemiyor diyebiliriz. G Suite hesabı olan şirket yöneticileri tarafından erişilebilen Google Apps platformunda bu türlü bir sorunun yaşanmasının altında yatan sebebin, uygulamaların şirketler için özelleştirilebiliyor olması olarak açıklayan Google, yaşanan bu durumdan etkilenen kimsenin olmadığının da altını çizdi. Ayrıyeten yapılan açıklamalarda bu durumdan etkilenebilecek olan kullanıcıların bilgilendirildiği, bahisle ilgili olarak şifrelerinin değiştirilmesinin istendiği ve gerekli durumlarda Google Apps yöneticilerine ulaşabilecekleri de belirtildi.

Yaşanan bu güvenlik açığının en azından yalnızca Google sunucuları üzerinde kalması olayın daha geniş çapta bir meseleye yol açmadan çözülmesini sağladı. Şayet kullanıcıların şifreleri bir biçimde Google sunucularından alınsaydı hem Google'ın hem de kurumsal müşterilerin başı daha çok ağrıyacaktı. 

Google, açıklamaların devamında müşterilerinin rahat olması gerektiğini belirterek sorunun çözüldüğünü belirtti. Müşterilerinin memnuniyetleri için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Google, yaşanan olayla ilgili olarak müşterilerinden özür diledi.

Başa dön tuşu